Индонезийските власти предупредиха авиокомпаниите за необходимостта от вземане на предпазни мерки във връзка с изхвърляне на пепел от вулкана Анак-Кракатау в пролива Зонда на височина 10 км. Това съобщи представителят на Агенцията за метеорология, климат и геофизика Вандал Путра.
Още: След срещата на Нетаняху с Рубио: "Хамас" трябва да бъде елиминирана (СНИМКА)
Още: Последните освободени израелски заложници са били сериозно малтретирани
"Експертите следят ситуацията с този вулкан, днес потокът се движи в югозападна посока на височина до 10 км", цитира го ТАСС. "Във връзка с това авиокомпаниите трябва да бъдат внимателни при преминаването през тази област", каза той.
Представителят на агенцията заяви още, че "е възможно около вулкана да се инсталират 6 сензора, които да проследяват неговата дейност." По-рано индонезийски и международни експерти съобщиха, че частичното свлачище на вулканични скали от Анак-Кракатау, е било сравнимо по мощност със земетресение с магнитуд 5,3 и е вероятната причина за цунамито, което удари бреговете на Суматра и Ява на 22 декември.
Според Сутропо Нугрохо, официален представител на Националната агенция за предотвратяване на бедствия, броят на загиналите е достигнал 430, от които 159 са изчезнали, а близо 1 500 са ранени. Около 22 000 местни жители бяха принудени да напуснат домовете си.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Тайван засече 24 китайски самолета
"Те ще се върнат на местата, където живеят едва след като бъдат отстранени последиците от трагедията, възстановявайки домовете си и инфраструктурата, унищожена от цунамито", цитира думите му агенция Синхуа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
Още: Австралия наложи забрана за покупки на жилищни имоти от чужденци
Междувременно в пролива Зонда - зоната, засегната от цунамито - метеорологичните условия остават сложни. Според Индонезийската метеорологична агенция те могат да предизвикат нова сеизмична активност в района и да доведат до ново изригване на вулкана Анак-Кракатау.
"Подобрихме системата за наблюдение, като се съсредоточихме върху вулканичната дейност на Анак-Кракатау, за да можем предварително да предупредим за катаклизми", заяви агенцията, отбелязвайки, че поради риска от изригване, около вулкана е установена зона с повишена опасност в радиус от два километра.