Парламентарната комисия по външни работи на Турция одобри протокол за членството на Финландия в НАТО. Следва той да бъде гласуван от целия парламент, което се очаква да стане до 26 март, съобщи местната телевизия TRT.
Протоколът е изпратен в парламента от президента Реджеп Ердоган. На 17 март той обяви готовността на Анкара да ратифицира молбата на Хелзинки за присъединяване към Алианса.
Миналата година Швеция и Финландия подадоха молба за присъединяване към трансатлантическия отбранителен пакт след нахлуването на Русия в Украйна, но се сблъскаха с неочаквани възражения от страна на Турция. Анкара твърди, че Стокхолм е укривал хора, които турските власти смятат за членове на терористични групировки. Става въпрос за членове на Кюрдската работническа партия (ПКК).
Влизането на скандинавските държави в Алианса трябва да бъде одобрено от всички 30 негови членове. Процесът обаче бе блокиран от Турция и Унгария – само техните парламенти не са се задействали.
Разговорите за членството на двете страни бяха прекъснати през януари след протест на Анкара срещу изгарянето на Корана в Стокхолм от страна на датския екстремист Расмус Палудан. През март преговорите бяха възобновени. Още преди седмици президентът Реджеп Ердоган посочи, че ще одобри за членство в НАТО само Финландия.
Швеция дори внесе нов законопроект за борба с тероризма - с надеждата да убеди Турция да вдигне ветото. Наскоро Стокхолм заяви, че най-вероятно Хелзинки ще се отдели от Швеция и Финландия ще влезе първа в НАТО.
На 20 март обаче стана ясно, че Анкара все пак може да пусне Швеция в Алианса преди срещата на върха на НАТО в литовската столица Вилнюс, планирана за 11-12 юли 2023 г.
ОЩЕ: Турция може да пусне Швеция в НАТО до средата на юли