Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Десетки са жертвите на земетресението и последвалото цунами в Индонезия

29 септември 2018, 08:25 часа • 6533 прочитания

Не по-малко от 48 души са станали жертви на мощния трус и цунамито, връхлетяло централната част на Индонезия, съобщава AFP, цитирана от БГНЕС.

Още: Русия е готова за пълно изтегляне от Сирия, Турция заплашва да нахлуе през границата (САТЕЛИТНИ СНИМКИ)

Още: Сваленият южнокорейски президент отказа да се яви на разпит

На фотографиите от Палу, където живеят около 350 000 души на брега на остров Сулавеси, се виждат частично покритите тела на загиналите върху земята в близост до брега, след като почти двуметровите вълни на цумнамито връхлетяха града.

Цунамито бе предизвикано от силно земетресение, което разруши няколко сгради и принуди местните жители да потърсят спасение от големите вълни по по-високите места.

Драматични видео кадри, заснети от последния етаж на паркинг в Палу, почти 80 километра от епицентъра на земетресението, показват как вълните разрушават няколко сгради и наводняват голяма джамия.

Още: Най-голямата уязвимост на Ким Чен Ун: Какво рискува Северна Корея, подкрепяйки Русия?

Още: Австралия изпраща спасителни екипи след силното земетресение във Вануату (ВИДЕА)

Трусът, който бе с магнитуд 7,5, бе плитък и много по-мощен от серията трусове, убили стотици през юли и август на индонезийския остров Ломбок.

Хората, които живеят на стотици километри от епицентъра, разказват, че са усетили мощен трус, часове след като по-слаб трус, е причинил смъртта на поне един човек в същата част на югоизточния азиатски архипелаг.

Още: След дъжд - качулка: ЕС ще говори с новата власт в Сирия за закриване на руските бази

Още: Фон дер Лайен отиде при Ердоган заради Сирия

Земетресението удари Централно Сулавеси на дълбочина 10 км, малко преди 18:00 часа вечерта, местно време. Именно такива плитки земетресения са най-разрушителни.

„Има данни за много разрушени сгради при земетресението“, съобщава говорителят на Националната агенция по бедствията. „В паника, жителите бягат и изоставят своите домове“.

Спасителни екипи са насочени към тежко засегнатите райони. Главното летище в Палу, град с 350 000 души, бе затворено след като цунамито удари.

Трусът в петък бе регистриран на 78 километра северно от Палу, столицата на провинция Централно Сулавеси, но бе усетен в далечната южна част на острова в най-големия град Макасар и на съседния остров Калимантан, индонезийската част от остров Борнео.

Първоначалният трус, който беше последван от серия мощни вторични трусове, удари по време на петъчната вечерна молитва в най-многобройната мюсюлманска държава, когато джамиите са пълни с хора. Земетресения от подобен мащаб, могат да причинят значителни щети на лошо построени или лошо проектирани сгради, включително разрушения на комини, колони и стени.

Индонезия е една от страните, които най-често биват засягани и понасят страдания от природните бедствия. Тя лежи върху тихоокеанския "огнен пръстен", където тектонските плочи се сблъскват и много от вулканичните изригвания и земетресения в света се случват именно тук.

По-рано тази година серия от мощни земетресения удари Ломбок, убивайки повече от 550 души, на ваканционния остров и съседния Сумбава. Около 1500 души бяха ранени, а около 400 000 жители трябваше да изоставят разрушените си домове.

Индонезия е ударена от серия други смъртоносни земетресения, включително и опустошителният трус с магнитуд от 9,1, който засегна крайбрежието на Суматра през 2004 година. Това земетресение предизвиква цунами, което уби 220 000 души в целия регион, включително 168 000 души в Индонезия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес