Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ердоган - по-обичан в Германия, отколкото в Турция

19 юни 2018, 16:00 часа • 4031 прочитания

В Германия живеят над 1,4 милиона турци. Мнозина от тях са запазили турското си гражданство и активно участват на всички избори.

В навечерието на извънредните предсрочни и парламентарни избори в Турция, които са насрочени за 24 юни, турският президент Реджеп Тайип Ердоган и неговата управляваща Партия на справедливостта и развитието /ПСР/ отново се обърнаха за подкрепа към избирателите, живеещи на територията на Германия. Предизборната агитация на турските политици във Федералната република е забранена от повече от година, но това не им пречи да водят активна пропагандна кампания от чужбина, отбелязва агенция БГНЕС.

Тази забрана само ще втвърди нашите привърженици. Голямото мнозинство от турците, живеещи в чужбина, ще ни подкрепи“, смята турският външен министър Мевлют Чавушоглу. Изказването на министъра е основателно. В Германия в момента живеят около 1,45 милиона турци, много от които са запазили своите турски паспорти. Вероятността, че мнозинството от тях ще гласува за Ердоган, е доста голяма. Преди година на референдума за превръщането на Турция от парламентарна в президентска република, предложението на Ердоган беше подкрепено от две трети от турските избиратели, живеещи в Германия.

В Германия подкрепата за Ердоган е по-голяма, отколкото в самата Турция

Изборите в Турция ще се проведат на 24 юни. Турските избиратели в Германия трябва да гласуват по-рано – от 7 до 19 юни. Първоначално изборите бяха планирани за 2019 г., но през април Ердоган обяви, че те се изместват. Според оценката на експертите една от причините за тази стъпка – рязката девалвация на турската лира, което може да предизвика влошаване на икономическата ситуация в страната и съответно отслабване на подкрепата за ПСР. Друга причина е укрепването на редиците на опозицията, по-конкретно, появата на нова опозиционна сила - „Добра партия“, която бързо набира авторитет. За управляващите е важно да проведат изборите, докато избиралите все още са на страната на ПСР.

Турските гласоподаватели, живеещи в Германия, представляват около 2% от целия електорат. Техните гласове са много важни, смята социологът Мурат Гезиджи. Особено в условията, когато за избирането на президент ще се наложи провеждането на втори тур. Тази група избиратели демонстрира по-висока подкрепа за Ердоган, отколкото гражданите, живеещи в самата Турция. На референдума през 2017 г. в подкрепа на предложената от Ердоган конституционна реформа гласуваха 63% от германските турци и едва 51,4% в самата Турция.

Германските турци обичат Ердоган, но отдалече

Социолозите се опитват да разберат феномена на активната подкрепа от чуждестранните избиратели за турския лидер. Гюлей Къзълочак от Института за изследване на Турция в Есен обяснява това с факта, че болшинството от турските мигранти са родом от селските райони. Те са силно религиозни, подкрепят традиционните ценности, които изповядва и защитава партията на Ердоган.

Младото поколение турци не се чувства напълно като у дома си в Германия. Неговата подкрепа за ПСР може да се разглежда като своеобразен протест. Германските турци обичат своята „стара родина“ отдалеч. Тези от тях, които се завръщат у дома, правят това, когато излязат на пенсия. С германската си пенсия те си осигуряват добри старини в Турция.

Друга причина, поради която турците в Германия гласуват за Ердоган, може би е страхът. Депутатът от Лявата партия в Бундестага Гьокай Акбулут смята, че живеещите във ФРГ турци са подложени на масиран натиск. „Мнозина от тях се боят открито да заявят своята политическа позиция, тъй като се страхуват, че по този начин ще създадат проблеми на роднините си в Турция“, посочи Акбулут в интервю за Deutsche Welle. Освен това, турските власти активно събират информация за опозиционерите в Германия, което също оказва въздействие на позицията на избирателите.

Въпреки това далеч не всички германски турци са привърженици на Ердоган. На парламентарните избори през 2014 г. 17% от тях подкрепиха прокюрдската Партия на демократичните народи и 13% - най-голямата опозиционна сила в страната Народно-републиканската партия /НРП/.

Снимки: Getty images/Guliver

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес