Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Долината на бъбреците" - където надеждата е дефицитна стока

13 март 2018, 16:00 часа • 9762 прочитания

Чували ли сте за "Долината на бъреците"? А знаете ли къде се намира? Това село в Непал, което носи странното име заради още по-странната си история. Причината да бъде кръстено така е, че във всяко семейство в селото има някой, който е продал бъбрека си на черния пазар. Хората живеят в нищета и продажбата на бъбрек е единственият начин да спечелят пари.

"Животът е много тежък и затова продадох бъбрека си. С парите купих земя. Сега разбирам, че съм сгрешил, но това беше мое решение", споделя един от жителите на селото.

"Когато разбрах, че леля ми е продала бъбрека си плаках много, разказва Асмита Лама. – Тя и останалите жители на селото не знаеха, че продажбата на органи е лошо нещо. Ние сме необразовани. Мислим за това, че няма какво да ядем. Откъде да знаем..."

Търговците казват на хората, че човек може да живее и само с един бъбрек или лъжат, че органът израства отново, като плодовете, пише РИА Новости.

Пострадал от незаконната търговия с органи разказва, че попитал медиците дали възнамеряват да му вземат бъбрека, а те му отговорили, че само ще вземат проба от тъканта, която по-късно ще се възстанови.

Масовата продажба на органи започва през 2015 година след унищожителната поредица от земетресения, взели стотици хиляди жертви и оставило хиляди хора без покрив. За да възстановят домовете си, хората се съгласяват на операциите. Официалното трансплантиране на бъбрек струва около 20 000 долара, но на черния пазар донорите получават не повече от 1500 долара.

Операциите се провеждат некачествено и хората остават с увреждания през целия си живот. Често донорите са лъгани за заплащането. На жертвите не им остава друго, освен да се примирят със съдбата си.

"Мой приятел ми каза, че ако продам бъбрека си, ще се изпълни мечтата ми да стана певец. Увери ми, че няма да има никакъв риск за здравето ми. Когато продадох бъбрека си, бях на 16 години. Обещаха ми 1000 долара, но получих половината от сумата. Исках да запиша албум, но това не се случи", разказва друг потърпевш.

Търговците на органи заплашват пострадалите и вербуват нови и нови донори.

"В семейството ни има пет деца. Никой не ходи на училище, защото нямаме пари. Всичко, което искам, е да уча. Ще направя всичко възможно, за да спра търговията с органи. Мечтая да работя в полицията и да предупреждавам хората за опасността", допълва Асмита Лама.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес