Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Боеве в Идлиб ще спомогнат разпространение на коронавируса

31 март 2020, 18:26 часа • 2374 прочитания

На 6 март ЕС призова за деескалация на конфликта в Сирия, за да бъде избягнато плъзгането към международна военна конфронтация. Резултатът остана около нулата.

Почти без последствия остана и призивът на генералният секретар на ООН Антониу Гутериш на 23 март. А той предупреди, че светът стои пред общ враг – короновирусната инфекция COVID-19, поразяваща без разлика от етническа или религиозна принадлежност.

Макар да излязоха съобщенията за първите жертви в страната, Дамаск все пак успя в някаква степен да постегне здравната си система още преди разрастване на епидемията, като 50% от болниците в страната функционират в пълен обем. Въпреки гражданската война и международните санкции, властите вземат адекватни профилактични мерки: отменени са насрочените за 13 април парламентарни избори; спрени са занятията в училищата и университетите; затворени са ресторантите и спортните зали, държавните служители са на намален работен ден...

Големият проблем за правителството на Асад е непревзетата половина на Идлиб. За тази провинция СЗО разработи специален план за реагиране: преглеждане на хората при пресичане на границата, раздаване на защитни средства и обучение на медицинския персонал... Три болници в Идлиб са снабдени с апарати за вентилация на белите дробове.

Турски сили обстреляха сирийски селища, оплакаха се от убити войници

В същото време в лагерите за бежанци ситуацията е почти катастрофална. Отделените за тях от ЕС €60 млн са капка в морето от потребности. Там хората не могат да поддържат елементарна хигиена и да получават квалифицирана медицинска помощ. Медицинските работници често са подлагани на нападения.

Какво е поведението на терористите в Идлиб по време на епидемията COVID-19 и какви са плановете на Турция

Светлина по проблема дава постоянно пребиваващият в зоната на бойните действия в Сирия руски журналист Евгений Поддубни, работещ за телевизия vgtrk.com.

След като изброява по-известните екстремистки групировки и ги разделя на три категории, журналистът пише, че техните формирования създават устойчиви коалиции само при активни бойни действия. В момент на примирие обаче като правило между тях започват конфликти и то на първо място заради идващите оскъдни ресурси. Това е изгодно за Дамаск, но само донякъде, защото епидемията отново напира.

Поддубни продължава: „Анкара може да ги купи или унищожи, но Турция не може да проведе такава операция без загуби. А на загубите в Турция реагират крайно остро, операция „Пролетен щит” го показа.”

Турция обеща да върне мигрантите на границата след пандемията от COVID-19

Според него, като се отчита тази нееднородност в средата на терористите, в близко време Анкара не може да проведе операция в Идлиб. И ако турското ръководство възнамерява да изпълни договорките с Русия, това ще отнеме по-дълго време.

При това Поддубни, който не може да бъде обвинен в протурски симпатии, прави важна забележка: „Засега е рано Ердоган да бъде заподозрян в бездействие: натискът над Турция е извън всякакви норми, но турците сами се натикаха в ситуация, при която трябва да разчитат единствено на своите сили.”

Активните бойни действия предполагат голяма динамика в движението на хора вътре в провинцията, както и на компактни маси бежанци. Това ще е идеална ситуация за разпространение на коронавируса, която едва ли е желана от някоя страна в конфликта в Идлиб и в Сирия като цяло.

Автор: Ганчо Каменарски

Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес