Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тръмп няма да гони децата на нелегалните имигранти, но стената с Мексико остава приоритет

14 септември 2017, 12:00 часа • 833 прочитания

Американският президент Доналд Тръмп и опозицията на демократите се споразумяха да запазят програмата за защита от депортиране на хиляди малади мигранти. Решението е било взето на вечеря в Белия дом, където са присъствали президента Тръмп и лидерите на демократическото малцинство в Камарата - Нанси Пелоси, и в Сената - Чък Шумър, пише The Guardian.

Още: Тръмп с шегичка: Канада ще може да запази химна си, ако стане 51-ият щат (ВИДЕО)

Още: Скандали с Тръмп и твърда подкрепа за Украйна: Легендарният Мич Макконъл слага край на политическата си кариера (ВИДЕО)

Споразумението предвижда сигурната защита от депортиране на близо 800 000 имигранти, доведени незаконно в САЩ още като деца, които досега бяха под закрилата на специална програма, обявена от бившия президент Барак Обама. Тази програма, известна още и като „Дриймърс”, бе въведена през 2012 година, позволявайки на около 800 000 нелегални имигранти да пребивават в страната, за да могат да учат или работят, ако са дошли в САЩ преди 16-годишна възраст.

Според анонимен източник, запознат с разговорите по време на снощната среща, специален закон, който се предвижда да бъде приет, ще даде право на дриймърите да получат гражданство при определени условия.

Говорителката на Белия дом Сара Сандърс заяви, обаче, че на дискусията не е обсъждан отказ от идеята за издигане на стена по границата с Мексико, което остава един от основните приоритети на новата американска администрация.

Още: 29 пъти за един месец Тръмп е направил това, което Путин иска

Още: Рубио обяви при какви условия ще се срещнат Тръмп и Путин

Споразумението идва неочаквано, след като Тръмп обяви решението си за премахване на посочената програма за селективна защита срещу депортиране. Той обаче увери, че в рамките на шест месеца правителството на САЩ няма да предприема действия срещу нелегалните имигранти, защитени в резултат от програмата, въведена от предшественика му Барак Обама. Причината е, че анулирането й изисква период от 6 месеца.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес