След като миналата година дългът нарасна в условията на пандемия, сега правителствата трябва да се погрижат за "калибриране" на разходите, заяви МВФ, цитирани от БГНЕС.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
Глобалният дълг през 2020 г., включващ публични и частни заеми, "скочи с 14% до рекордните 226 трилиона долара", се посочва в доклада на Международния валутен фонд "Фискален мониторинг".
Публичният дълг възлиза на 88 трилиона долара, което е близо до 100 % от БВП, и се очаква да намалява само постепенно, заяви Витор Гаспар, директор на управлението по фискални въпроси на МВФ.
Съществува обаче риск частният дълг да се превърне в публичен, така че "страните ще трябва да калибрират фискалните си политики спрямо собствените си уникални обстоятелства", заяви Гаспар в публикация в блога си по повод доклада.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
Огромната публична подкрепа помогна за смекчаване на икономическия удар от пандемията, както и на въздействието върху здравето.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
Огромните пакети от помощи в Съединените щати и Европа "биха могли да добавят кумулативно 4,6 трилиона долара към световния БВП между 2021 и 2026 г., ако бъдат приложени изцяло", каза Гаспар.
В развитите икономики, с напредъка в овладяването на вируса, разходите се пренасочват от непосредствената криза към зелени и цифрови политики и усилията за "превръщане на икономиките в по-приобщаващи".
Например бюджетните предложения на САЩ "целят да намалят неравенството и биха могли да намалят бедността с почти една трета", отбеляза той.
Още: Тръмп: Европейците губят свободата си на словото (ВИДЕО)
Още: Бразилският президент Лула заплаши с реципрочност в спора за митата на САЩ върху стоманата
Но нововъзникващите пазари и развиващите се страни с ниски доходи "са изправени пред по-предизвикателни перспективи" и "дълготрайни отрицателни въздействия", тъй като намаляващите данъчни приходи поради продължаващата криза ще оставят малко място за инвестиции в развитието, каза той.
Гаспар повтори призива на МВФ за продължаване на подкрепата за най-бедните страни, които се борят с големи дългове.
"Макар и да признаваме, че международната общност е предоставила критична подкрепа за облекчаване на фискалната уязвимост в страните с ниски доходи, е необходимо повече", каза той.