Срещу корпорация „Google“ е заведен колективен иск по обвинение за незаконно нахлуване в личния живот на милиони потребители, съобщи „Reuters“. Американският холдинг Alphabet Inc, част от който е Google, може да бъде глобен с 5 милиарда долара.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
Обвинението е заради проследяване влизането на частни потребители в интернет браузъри.
Според жалбата, подадена във федералния съд в Сан Хосе, Калифорния, Google събира данни чрез Google Analytics, Google Ad Manager и други приложения и приставки за уебсайтове, включително приложения за смартфони, независимо дали потребителите кликват върху поддържаните от Google реклами.
По този начин Google събира информация за приятелите и хобитата на потребителите, любимите им храни, навиците за пазаруване и дори за „най-интимните и потенциално смущаващи неща“, които търсят онлайн, се казва в жалбата.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
Google „не може да продължава да участва в скрито и неоторизирано събиране на данни за почти всеки американец с компютър или телефон“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
Според говорителя на компанията Хосе Кастанеда, „всеки път, когато отваряте нов раздел инкогнито, получавате предупреждение, че уебсайтовете може да събират информация за вашата активност при сърфиране“.
Въпреки че потребителите смятат сърфирането из интернет за сигурно срещу проследяване, специалистите по компютърна безопасност отдавна имат опасения, че Google и конкурентите могат да засилят потребителските профили, като проследяват самоличността на хората в различни режими на сърфиране, комбинирайки данни от поверително (инкогнито) и обикновено сърфиране в интернет.
В жалбата се настоява за изплащане на обезщетение от поне 5 000 долара на потребител заради нарушаване на федералния закон за подслушване и на калифорнийското законодателство за поверителност.
Още: Тръмп: Европейците губят свободата си на словото (ВИДЕО)
Още: Бразилският президент Лула заплаши с реципрочност в спора за митата на САЩ върху стоманата