Френски въздушен удар е убил най-малко 19 цивилни в централната част на Мали през януари, сочи доклад на ООН, видян във вторник от Франс прес.
Още: Прогноза: Боевете в ДР Конго рискуват да предизвикат по-широк регионален конфликт
Още: Десетки загинали след срутване на нелегална златна мина в Мали
В доклада се добавя, че жертвите са защитени съгласно международното право.
На 3 януари френски бойни самолети нанесоха удар в близост до отдалечено село при обстоятелства, които предизвикаха спорове в разкъсаната от войната държава в Сахел. Жителите на селото казаха, че ударът е поразил сватба и са убити цивилни.
Но военните на Франция отхвърлиха обвинението и заявиха, че са убили джихадисти. Те също така отрекоха да е имало сватба в селото този ден.
Още: В Средиземно море: Американски самолетоносач се сблъска с търговски бълкер
Още: Обрат: Судан се съгласи да приеме руска военна база на Червено море
Мисията на ООН в Мали, известна като MINUSMA, впоследствие започна разследване на случая.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Първият от най-модерните руски изтребители ще е за африканска държава (ВИДЕО)
Още: Политик от Уганда започна гладна стачка: Какви са причините?
В доклад, обобщаващ констатациите на разследването, ООН казва, че всъщност се е състояла сватба и "е събрала около 100 цивилни на мястото на удара". Добавя се, че около петима въоръжени хора, за които се смята, че са членове на джихадистката група „Катиба Серма”, са присъствали на тържеството.
Най-малко 22 души са загинали при френския удар, от които 19 са цивилни, според сондата.
"Групата, засегната от удара, е била съставена предимно от цивилни лица, които са защитени лица съгласно международното хуманитарно право", се казва в доклада. "Този удар поражда сериозна загриженост относно зачитането на принципите на водене на военни действия", се добавя в документа.
Още: Египет отхвърля изселването на палестинците от Ивицата Газа
Докладът на ООН се основава на 115 индивидуални интервюта и представлява рядка критика към действията на френските сили в Мали. Разследващите са провели и групови интервюта и около 100 телефонни интервюта.
Мали се бори да сдържа ислямистки бунт, който за пръв път избухна в северната част на страната през 2012 г., преди да се разпространи в центъра и съседните Буркина Фасо и Нигер. Франция, бившата колониална сила, се намеси в Мали през 2013 г., за да отблъсне джихадистите и сега има около 5100 войници, разположени в регион Сахел.