Независим прокурор ще разследва главния прокурор, ако главният прокурор извърши умишлено престъпление от общ характер. Това реши правителството извънредно в събота, 7 декември.
Още: 99% недовиждане - що е то? Парламент - Ново начало
Още: Тестът с дрона на летището свари отговорните фактори по бели гащи
Само факта, че решението беше взето извънредно, предполага важност. Но истинска или бутафорна?
От 2007 година насам сме под мониторинг от Европейския съюз точно заради съдебната ни система. И сега, много спешно в събота, 7 декември, 2019 година, се сетихме да правим промени точно за поста на главния прокурор, който през годините многократно доказа, че е де факто недосегаем, защото всичко надолу по веригата му е подчинено. Просто е – за да се стигне до съд срещу главен прокурор, трябва официално обвинение. Официалните обвинения ги повдига прокуратурата. Прокуратурата се управлява от главния прокурор, който може да се намеси във всяко досъдебно производство с "методически указания". Това е то българско правосъдие.
Какво ще става сега – Борисов и компания предлагат завеждащият Инспектората на Прокурорската колегия във Висшия съдебен съвет да разследва главния прокурор при случаи на престъпления от общ характер. Дотук добре – само че въпросният "независим" разследващ прокурор ще се избира от ВСС – по-точно от Прокурорската колегия. За да бъде избран или освободен въпросният прокурор, ще трябва да има предложение от поне 3 членове и гласували "за" поне 8 от 11 членове и в двата варианта.
Още: Да поискаме повече качество на по-добри цени - така не сме втора ръка
Още: Мария Бакалова и бакалските сметки на министъра
Всички тези математики за независимост рухват още тук, като си спомним как беше избран Иван Гешев за главен прокурор. А именно – с пълно, бетонно мнозинство в Прокурорската колегия. Нямаше дори официално други издигнати кандидатури от съсловието, какво да говорим за някаква официални подкрепа за конкуренти - при всички протести имаше само твърдост колко чудесен е Гешев - включително от половината колегия, която се пада на политическите партии в Народното събрание т.е. без нея и новият прокурор няма да може да бъде избран. Та при това положение какво ще попречи на въпросната колегия да избере някой "независим", който да не е хич осторожен спрямо главния прокурор, независимо кой е той? Тези хора явно доказаха, че принципите на демокрацията, на различните идеи, на плурализма, на състезателното начало, съвсем не са им основополагащи. Е тогава как ще им е основополагащо да търсят някой, който може да обърка статуквото? Ще разчитаме, че ще бъдат преодолени зависимостите и страхът в системата ли? Има да почакаме ...
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лакеи в криза. Как да вземат примери от Борисов и Пеевски
Още: Журналисти, богаташи такива, къде са ви пачките и кюлчетата?
Автор: Ивайло Ачев