Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо в Източна Германия харесват Алтернатива за Германия?

04 септември 2024, 10:21 часа • 2505 прочитания

Според проучванията дяснопопулистката "Алтернатива за Германия" (АзГ) ще спечели изборите, които се провеждат в три източногермански провинции през септември. В Бранденбург те ще се състоят на 22 септември, а в Тюрингия и Саксония - на 1 септември. И в трите федерални провинция местният парламент се избира за пет години.

Още: Олаф Шолц загуби вота на доверие. Какво предстои?

Още: Как тайните служби на Сирия са се учили от нацистите

Защо АзГ е толкова популярна именно в тази част от страната? Дали 35 години след падането на Берлинската стена разликите между Изтока и Запада все още са големи? И как партия като АзГ се възползва от това?

Според историка Илко-Саша Ковалчук отражение дава социалистическата диктатура в бившата ГДР. Проведените на десети юни 2024 евроизбори, на които в западната част на страната победиха консерваторите, а на изток АзГ се класира на първо място, показаха, че Германия е разделена.

Още: Германската крайна десница на път да спечели регионалните избори: Предварителни резултати

Още: Шенген съвсем не е зона без граничен контрол

Още: Защо Северна Корея този път не се подигра на Сеул

Разочарование на изток

В източната част на страната цари особено разочарование от политиката. И несигурност в контекста на кризите: промените в климата, войната в Украйна. Както отбелязва Илко-Саша Ковалчук: "За хората сигурността е най-важното нещо - сигурността както за планирането на днешния ден, така и на бъдещето". Това вероятно важи за повечето германци, а в източната част на страната цари особено голяма несигурност. С падането на Стената дойде Обединението на Германия и свободата се завърна, но в източната част на страната това, което последва, бе истински шок - срив на цялата структура и голяма безработица.

Още: Иран: Страх и объркване от краха на Асад

Още: Ще има ли достатъчно газ и на каква цена през зимата

Междувременно условията на живот в източните и западните провинции много са се сближили, но въпреки това източногерманците са изключително недоволни. Защо е така? Ковалчук казва, че те са свикнали държавата да се грижи за тях, да решава както обществените, така и личните проблеми на хората. А това вече не съществува и ако държавата не отговаря на очакванията им, хората се разочароват от нея, отвръщат се от нея и се превръщат в особено големи нейни критици. Оттам нататък на АзГ ѝ остава "само" да се възползва от тези настроения.

Това, което благоприятства успехите на партията в източната част на Германия, е обстоятелството, че обществото е много хомогенно в демографски план. Накратко казано: в него има повече мъже, повече възрастни и повече бели хора, отколкото на запад. В западните провинции например 33 процента от населението са с мигрантски произход, докато за източните този показател е само 11,4 на сто. Социолозите твърдят, че общество, в което различията са по-малко, благоприятства екстремистките нагласи. В него се засилват както враждебността към промените, така и гневът спрямо съществуващите отношения.

Още: Сривът на рублата: Русия в собствения си капан

Още: Върви ли Грузия към революция?

Още: "Алтернатива за Германия" печели регионалните избори в Тюрингия, бори се за първото място и в Саксония

От това печели не само АзГ, но и новата партия "Съюз Сара Вагенкнехт - за разум и справедливост" (ССВ). Основателката на партията Сара Вагенкнехт залага донякъде на същите теми като АзГ: прекратяване на миграцията, сближаване с Путинова Русия, Германия на първо място. ССВ също може да получи доста гласове на предстоящите избори - защото също печели популярност най-вече в източногерманското общество. "Екстремистите имат най-големи шансове в общество, където например мъжете са доста повече от жените, в общество, което застарява, където възможностите за намиране на работа са малко, а и инфраструктурата не е в добро състояние", отбелязва Илко-Саша Ковалчук.

"Хората копнеят за силно ръководство"

Историкът подчертава, че в несигурни времена хората копнеят за силно ръководство, за авторитарна политика. "Авторитарните системи предлагат много ясни рамки и ако не се бунтуваш, ако се адаптираш, можеш да живееш доста добре, защото разполагаш с определен периметър. При демокрацията и свободата на човека постоянно му се налага да взима решения, постоянно да казва "аз". А това естествено създава голяма несигурност. И тъй като демокрацията не е арена на консенсус, а арена на компромис, в която всичко постоянно се договаря, което предизвиква определено напрежение, се стига дотам за някои тя да изглежда много несъвършена и много незавършена. Според мен именно в това е нейната сила, но за мнозина други, които имат друга гледна точка, това е изключително сериозен източник на несигурност."

 

Още: "Суверенистите": Германските крайнодесни правят нова група в ЕП заедно с "Възраждане"

Източник: Дойче веле

Реабилитация? Германската крайна десница изгони свързан с Русия и Китай евродепутат

Може ли престъпник да участва в управлението на държавата?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес