Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Наводнението във варненския кв. "Аспарухово" от 2014 г. е станало заради природен феномен

16 юни 2017, 12:48 часа • 21511 прочитания

Наводнението във варненския квартал "Аспарухово" през 2014 г. е предизвикано от природен феномен, проявил се в резултат на специфично съчетание на климатични и ландшафтни, както и антропогенни фактори. Това заяви окръжният прокурор на Варна Владимир Чавдаров, съобщиха от Прокуратурата.

Анализът е направен чрез изготвената по воденото досъдебно призводство ситуационна експертиза. Тя е направена от шестима експерти от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и БАН. Тази експертиза е въз основа на личния оглед на експертите, събраните доказателства по делото и резултатите от предишни екпсертизи.

Чавдаров припомни, че Варненската окръжна прокуратура води досъдебно прозиводство за установяване на причините и обстоятелствата, при които на 19 юни 2014 г. загинаха 13 български граждани в резултат на наводнението на квавртал "Аспарухово".

От съобщението на Прокуратурата става ясно също така, че източникът на наводнението е формиралата се висока вълна вследствие на падналите във водосборите на двете дерета проливни и поройни интензивни валежи и специфичното съчетание на комплекса от природни фактори.

Синоптичната обстановка в деня на бедствието е идентична с тази от 1951 г., когато центърът на изваляване е бил във Варна. Единствената разлика от бедствието отпреди 63 години и това на 19 юни 2014 г. е в центъра на изваляване. На 19 юни 2014 г. той е бил във водосборите на Темелковото и Източното дере, южно от квартал „Аспарухово“. Темелковото дере било преградено най-малко на три места. Прегради по пътя на водата са станали и изкоренените от интензивните валежи дървета и храсти. Образувалите се водни басейни в деретата започнали да преливат, разкъсали преградите и формирали висока вълна от кално-каменен поток. Експертите изчислили, че вълната е била с височина 2 – 2,5 метра, с обем - 2 – 2,5 млн. куб. метра и максимално водно количество - 150 куб. метра в секунда.

В станция Варна само за час на този ден между 18 и 19 часа са паднали 24,5 мм, или 33 процента от денонощната валежна сума с максимален интензитет на валежа в интервал от 30 минути от 2,31 мм на минута.

Природният феномен се превръща в бедствие и поради влиянието на антропогенни фактори. Заключението на ситуационната експертиза посочва като основен фактор за дадените човешки жертви и сериозни материални щети застрояването на западния охранителен канал.

13-те човешки жертви по време на водното бедствие в кв. „Аспарухово“ се дължат и на недостатъчната осведоменост на жителите на квартала за опасността от наводнение и подготовката им за адекватна реакция за защита.

По делото са събрани над 70 тома материали. Разпитани са 95 свидетели и са назначени и изготвени хидротехническа, метеорологична, съдебно-техническа, комплексна организационно-техническа, архитектурно-строителна и ситуационната експертиза, която дава отговори на най-важните въпроси, довели до бедствието от 19 юни 2014 г. с 13 човешки жертви и значителни материални щети.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес