Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо ни се появяват торбички под очите?

31 май 2024, 14:11 часа

Торбичките под очите обикновено се причиняват от генетични фактори, водещи до натрупване на мазнини в долния клепач; но също и поради задържане на течности - което провокира подуване на клепачите, или по причина на отпусната и застаряваща кожа.

Д-р Марсела Пинейро ни разказва следното. 

Причини

Торбички под очите може да се появят на всяка възраст. Младите хора често ги получават, защото са уморени и водят неадекватен начин на живот, докато възрастните - поради физиологични увреждания на тъканите в областта на очите. Въобще, причините са различни и в повечето случаи не прекалено сериозни.

Неправилен начин на живот: прекаляване с алкохол, тютюнопушене, лоша хидратация, умора, нерегламентирано хранене.

Задържане на течности: прекаляването с течности предизвиква подуване.

За какво са признак торбичките под очите?

Напреднала възраст: тъканите и мускулите, които поддържат клепачите, започват леко да увисват на средна възраст.

Излагане на слънце и ползване на солариуми: прекомерното излагане на слънце, както и продължителното използване на лампи за тен може да причинят проблеми!

Генетична предразположеност: някои хора имат специфично предразположение към този проблем.

Алергии или конюнктивит: дори алергични проблеми или конюнктивит може да причинят торбички. В тези случаи е най-важно да се въздейства върху причините и да се отстрани симптомът.

Патологии: само в редки случаи торбичките под очите може да са признак на продължаваща патология, като проблеми с бъбреците, щитовидната жлеза, черния дроб или хипертония.

Лечение

1. Лимфен дренаж

Лимфният дренаж спомага за подобряване на кръвообращението и улеснява извеждането на течности и токсини от организма. По този начин се намалява подуването. Лимфен дренаж може да се направи от професионален козметик или дори с ежедневни домашни масажи.

2. Интензивна импулсна светлина

Лечението с интензивна импулсна светлина се извършва в кабинета на дерматолога чрез специално устройство, което стимулира образуването на колаген.

Защо имаме неприятните торбички под очите?

4. Химически пилинг

Химическият пилинг се извършва от дерматолог с помощта на киселини, които премахват външните слоеве на кожата. Тази процедура може да бъде полезна при по-леки случаи.

5. Карбокситерапия

Карбокситерапията е лечение, провеждано от дерматолог, което се състои в прилагане на инжекции с въглероден двуокис под кожата. Това разширява кръвоносните съдове и стимулира производството на колаген.

6. Лазер

Лечението с въгледвуокисен лазер се извършва от дерматолог. Този тип лечение е подходящо за леки до умерени торбички под очите.

7. Филър с хиалуронова киселина

Отлично лечение, използвано от дерматолозите за премахване на торбичките под очите; особено, когато торбичките са подчертани от бразди по кожата.

8. Радиочестота

Лечението с радиочестотата се прилага от дерматолог. Състои се в повишаване на температурата на кожата и мускулите, свиване на колагена и производство на повече колагенови и еластинови влакна.

9. Пластична хирургия

Извършва се от пластичен хирург за отстраняване на излишната мазнина под долните клепачи. Прилага се в по-сериозни случаи, които не могат да бъдат разрешени с други лечения.

Домашно лечение

1. Студени компреси

Студените компреси свиват кръвоносните съдове в кожата, помагат за елиминирането на излишните течности и облекчават подуването. Поставяте лед в найлонов плик и го увивате в чиста, суха кърпа, за да избегнете прекаляване с ниската температура. Слагате го под очите за 5 до 10 минути.

Друг вариант е да използвате студена лъжица, предварително поставена във фризер или хладилник за около 5 минути, и след това да я сложите върху торбичките под очите.

2. Чай от лайка

Поставете чая в хладилника, докато се изстуди, потопете чисто, сухо парче памук в студения чай и го нанесете върху торбичките за около 15 минути.

3. Витамин С

Препоръчително е да се увеличи консумирането на храни, богати на витамин С като, например, портокал, ацерола, броколи, червени чушки или кашу.

Внимание! Статията е само с цел сведение и информация. Не правете опити за самолекуване и се обръщайте към специалист-медик!

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес