Суровата туршия заема специално място на българската трапеза. Тя се явява в ролята на разядка, перфектно комбинираща се с почти всяко едно ястие, домашно вино или ракия. Ползите от нея са наистина много, но не за това ще си говорим в днешната статия.
Ще обърнем внимание на това защо суровата туршия побелява, опасно ли е за човек, когато я консумира и дали всъщност е възможно да избегнем подобно явление.
На какво се дължи побеляването на суровата туршия?
Младите домакини, които нямат кой знае какъв опит в приготвянето на туршия за зимата, често пъти изпадат в паника, когато видят образувалия се бял слой на повърхността на бидона, в който ферментират зеленчуците.
Една от основните причини да се случва това е недостатъчното количество сол в саламурата.
Най-бързата и лесна туршия в ТЕНДЖЕРА, която бабите на село правят
Има обаче и други причини, които няма да пропуснем да ви споделим. Ако сте използвали твърде варовита вода при приготвянето на зимнината, възможно е да се получи именно това побеляване, за което говорим.
Зеленчуците, които са закупени от пазара и са с неясен произход, също може да доведат до побеляване. Става въпрос за качеството им, а именно, ако са били леко развалени, когато вече сме ги приготвили в бидона.
Ще ви зарадваме, като ви кажем, че побеляването на туршията съвсем не е предпоставка да изхвърлите съдържанието от бидона. Съществуват няколко начина, чрез които да коригирате това. Единият от тях е като използвате калиев собрат, а другият – претакване.
Ако видите побеляване, запазете спокойствие, не е дошъл краят на света и всичко е поправимо!