Известно е, че джинджифиловият чай съдържа витамини и минерали, но не е важен източник на тези хранителни вещества.
В същото време изследванията показват, че джинджифиловият чай е богат на биоактивни съединения, наречени гингероли и шогаоли, за които е установено, че имат широк спектър от ползи за здравето.
Експертите подчертават следните свойства на чая от джинджифил:
Може да облекчи гадене и повръщане. Доказано е, че джинджифилът помага при гадене по време на бременност, след операция или химиотерапия, както и при болест на пътуването, каза гастроентерологът Елена Иванина. Всъщност доказателствата показват, че джинджифилът може да бъде също толкова ефективен, колкото и конвенционалните антиеметични лекарства за облекчаване на гадене и повръщане по време на бременност.
Ето по колко джинджифил на ден може да направи чудеса с тялото ни
Може да предпазва от патогени. Проучване установи, че джинджифилът може да помогне за намаляване на растежа на бактерии и образуването на биофилм като Pseudomonas aeruginosa, Streptococcus mutans и Staphylococcus aureus. Джинджифилът може също да има антимикробни ефекти срещу E. coli.
Може да намали възпалението. Различни джинджифилови съединения като 6-shogaol, zingerone и 8-shoagol са изследвани за техните противовъзпалителни свойства при автоимунни заболявания като ревматоиден артрит, възпалително заболяване на червата, както и псориазис. Оказва се, че джинджифилът може да има противовъзпалителни ефекти, като намалява производството и освобождаването на възпалителни молекули.
Може ли яденето или пиенето на джинджифил да ми помогне да отслабна?
Може да облекчи болката. Доказано е, че джинджифилът е ефективен за намаляване на болката от менструални спазми, особено ако се приема през първите няколко дни от менструалната фаза. Освен това джинджифилът може също да помогне за облекчаване на болката, свързана с мускулни болки, мигрена, остеоартрит на коленете и хронична болка в долната част на гърба.
Може да подпомогне регулирането на кръвната захар. Джинджифилът може да помогне за понижаване на кръвната захар на гладно и хемоглобина A1C при хора с диабет тип 2, според преглед.
Що се отнася до потенциалните рискове, които могат да съществуват, експертите подчертават леки киселини, диария и дразнене на устата. Това обаче е при условие, че джинджифилът се консумира в големи количества.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.