Нека се опитаме да разберем дали витамин D наистина е толкова необходим за нашето тяло и дали е възможно да го получим в необходимото количество, без да рискуваме младостта и красотата на кожата.
В миналото педиатрите препоръчваха да дава на децата витамин D, за да избегнат рахит и други проблеми. Но тогава светът все още не се тресеше от ужас от вредата от ултравиолетовото лъчение и спокойно се припичаше на слънце с надеждата за добро здраве и красив цвят на кожата. Днес знаем повече и, изглежда, никога няма да бъдем така приятно несериозни, както преди.
Ето какво трябва да знаете за слънцето, витамин Д и красотата на кожата.
Мит 1. Витамин D няма ефект върху състоянието на кожата.
Това е грешно. Витамин D се синтезира основно в кожата под въздействието на ултравиолетовите лъчи. Общият процес на стареене на тъканите води до намаляване на самия този процес със 75%. И това е лошо нещо, защото оптималните нива на този витамин спомагат за подобряване на стегнатостта на кожата, стимулират производството на колаген, подобряват здравия блясък на кожата и помагат в борбата с появата на бръчки. Освен това той стимулира определени фактори, важни за потискане на възпалителните процеси в тъканите и затова е необходим за склонната към акне кожа.
Мит 2: Няколко минути на слънце са достатъчни, за да получите всичко необходимо.
За съжаление не. За да получите необходимото количество витамин D, трябва да прекарвате около час на слънце веднъж седмично. И това е без слънцезащитни продукти. Факт е, че необходимата дневна доза за жени под 70 години е 600 IU.
Недостиг на витамин Д - по какво лесно се познава
Мит 3. Всички витамини могат да бъдат получени от „правилните“ храни
Това, което ядем е изключително важно за организма, но не винаги покрива напълно нуждите му. Броят на храните, съдържащи витамин D, изобщо не е толкова голям, колкото бихме искали - мазна риба, черен дроб, телешко. Съгласете се, яденето на много от тях през цялото време е доста проблематично. Някои диетолози препоръчват да се консумират млечни продукти, съдържащи суроватъчен протеин веднъж на ден, но това все още е голям въпрос. Така че е съвсем разумно да обърнете внимание на хранителните добавки.
Мит 4: Кожата се нуждае само от антиоксиданти, за да се бори със стареенето
Факт е, че витамин D е пълноценен антиоксидант, който не е по-лош (а според някои изследвания по-добър) в намаляването на процеса на окисление на липидите в тъканите под въздействието на ултравиолетовите лъчи и предпазва клетъчните мембрани от разрушаване.
Какъв витамин Д да си купя в сезона на грипа – ето как да изберем
Мит 5. Витамин D рядко се среща в козметиката
Въобще не. Използва се активно в козметологията. Например в продуктите против стареене на кожата – кремове, серуми, лосиони и дори... червила (макар и предимно хигиенични). Използва се не цялата група витамини D, а основно само калциферол (D3), който е активното вещество. Понякога се използват изкуствени форми на веществото. Те са добри, защото засилват действието на витамина, който се произвежда естествено от организма или се приема под формата на храни или хранителни добавки.