Ако имате проблеми с бъбреците, може да се наложи да следвате специална диета, но все пак можете да ядете много вкусни и здравословни зеленчуци, плодове, протеини и мазнини.
Заболяването на бъбреците е често срещан проблем, засягащ около 10% от световното население. Бъбреците са малки, но силни органи с форма на боб, които изпълняват много важни функции. Те са отговорни за филтрирането на отпадъчните продукти, освобождаването на хормони, които регулират кръвното налягане, балансирането на течностите в тялото, производството на урина и много други важни задачи.
Диабетът и високото кръвно налягане са най-често срещаните рискови фактори за бъбречно заболяване. Въпреки това, затлъстяването, тютюнопушенето, генетиката, полът и възрастта също могат да увеличат риска от проблеми с бъбреците.
Ето защо е необходимо хората с бъбречни заболявания да спазват специална диета.
Въпреки че диетичните ограничения варират, обикновено се препоръчва всички хора с бъбречно заболяване да ограничат следните хранителни вещества:
Натрий
Основен компонент на готварската сол, който повредените бъбреци не могат да филтрират.
Калий
Калият играе много важна роля в тялото, но хората с бъбречно заболяване трябва да ограничат калия, за да избегнете опасно високи нива на кръвно налягане.
Фосфор
Високите нива могат да причинят увреждане на тялото.
Протеин
Протеинът е друго хранително вещество, което хората с бъбречно заболяване може да трябва да ограничат, тъй като увредените бъбреци не могат да изчистят отпадъчните продукти от протеиновия метаболизъм.
Кои са най-добрите храни за хората с бъбречни заболявания?
1. Карфиол
Карфиолът е питателен зеленчук, който е добър източник на много хранителни вещества, включително витамин С, витамин К и витамин B фолат. Освен това пюре от карфиол може да се използва вместо картофи за гарнитура с ниско съдържание на калий.
2. Боровинки
Боровинките са пълни с хранителни вещества и са един от най-добрите източници на антиоксиданти. Те също така представляват фантастично допълнение към благоприятна за бъбреците диета, тъй като са с ниско съдържание на натрий, фосфор и калий.
3. Лаврак
Лавракът е висококачествен протеин, който съдържа невероятно здравословни мазнини – омега-3. Докато всички риби са с високо съдържание на фосфор, лавракът съдържа по-ниски количества от другите морски дарове.
4. Червено грозде
Червеното грозде е не само вкусно, но и доставя много хранителни вещества. Има високо съдържание на витамин С и съдържа антиоксиданти, наречени флавоноиди, за които е доказано, че намаляват възпалението.
5. Яйчен белтък
Въпреки че яйчните жълтъци са много питателни, те съдържат големи количества фосфор, което прави белтъците по-добър избор за хора, които спазват диета. Яйчните белтъци осигуряват висококачествен източник на протеини, който е полезен за бъбреците.
Тези симптоми издават, че диабетът е засегнал бъбреците ви
6. Чесън
Чесънът предлага вкусна алтернатива на солта, добавяйки вкус към ястията, като същевременно осигурява хранителни ползи. Той е добър източник на манган, витамин С и витамин В6 и съдържа серни съединения, които имат противовъзпалителни свойства.
7. Елда
Много от пълнозърнестите храни са с високо съдържание на фосфор, но елдата е здравословно изключение. Тя е много питателна и осигурява добро количество витамини от група В, магнезий, желязо и фибри.
8. Зехтин
Зехтинът е здравословен източник на мазнини без фосфор, което го прави чудесен вариант за хора с бъбречно заболяване.
9. Булгур
Булгурът е пълнозърнест пшеничен продукт, който е страхотна, щадяща бъбреците алтернатива на други пълнозърнести храни с високо съдържание на фосфор и калий. Това питателно зърно е добър източник на витамини от група В, магнезий, желязо и манган.
Тези симптоми с ръцете издават проблеми с бъбреците
10. Зеле
Зелето принадлежи към семейството на кръстоцветните зеленчуци и е пълно с витамини, минерали и мощни растителни съединения.
11. Пиле без кожа
Пилешките гърди без кожа съдържат по-малко фосфор, калий и натрий, отколкото пилето с кожа.
12. Ядки макадамия
Повечето ядки са с високо съдържание на фосфор и не се препоръчват, но ядките от макадамия са вариант за хора с бъбречни проблеми. Те са с много по-ниско съдържание на фосфор от популярните ядки като фъстъци и бадеми.
13. Ананас
Много тропически плодове като портокали, банани и киви са с много високо съдържание на калий. За щастие, ананасът е сладка алтернатива с ниско съдържание на калий. Плюс това, ананасът е богат на фибри, манган, витамин С и бромелаин, ензим, който помага за намаляване на възпалението.
14. Червени боровинки
Червените боровинки са полезни както за пикочните пътища, така и за бъбреците. Тези малки, тръпчиви плодове съдържат фитонутриенти, наречени проантоцианидини от тип А, които предотвратяват полепването на бактериите по лигавицата на пикочните пътища и пикочния мехур, като по този начин предотвратяват инфекция.
Не забравяйте винаги да обсъждате избора си на храна с вашия лекар, за да сте сигурни, че следвате най-добрата диета за вашите индивидуални нужди.