Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Топка на стъпалото на крака: колко опасна е и как да се отървете от нея

02 май 2024, 19:11 часа

Човек прекарва по-голямата част от живота си на крака. Именно поради тази причина те са първите, които страдат от стрес, неподходящи обувки, лоши навици, лоша циркулация на кръвта. Какво може да означава топка на стъпалото и какво да правим с нея?

Топка на стъпалото: причини, симптоми

Появата на образувания под кожата на долните крайници има много причини. Но най-често тази ситуация е характерна за хората след 40-годишна възраст и особено за жените. Какви състояния ги провокират?

Кои хора са предразположени към разширени вени и как се лекуват?

- силни удари;

- нарушаване на кръвообращението;

- запушване на кръвоносните съдове;

- инфекциозни заболявания;

- продължителни възпалителни процеси;

- нарушения на липидната обмяна.

Топката в крака може да е следствие от попадане под кожата на чуждо тяло. Под кожата може да се натрупат мазнини, което да провокира образуването на мастна бучка. Разновидностите на образуванията са няколко и се различават по размер, цвят на кожната повърхност, плътност, липса или наличие на растеж и други характеристики.

Разновидности на образуванията под кожата

Най-често под кожата се появяват мастни образувания (липоми). Те могат да се различат по доста плътната структура и сивия оттенък на кожата. По тялото такива мастни образувания не се забелязват и не изискват лечение. Ако причиняват дискомфорт или не изглеждат твърде естетично, те се изрязват под местна упойка.

Киста - друг вид образувание с доброкачествен характер.

Ако топчето на стъпалото е излязло навън, то е подвижно и меко - най-вероятно става дума за киста, пълна с течност. Те не са опасни, ако нямат интензивен растеж и не болят.

За разширени вени: Кои компреси са препоръчителни

Хората, които страдат от разширени вени, често имат множество топчета на долните си крайници. Това е следствие от загубата на съдов тонус и разтягането на стените им поради слаба еластичност. Разпознавайте ги просто по интензивния им цвят. Ако по крака се появят подкожни топчета, това може да са дерматофиброми, липоми, неврофиброми. В редки случаи по краката се появяват ракови тумори.

В повечето случаи лекарите не препоръчват никакви манипулации с подкожните образувания. Обикновено те изискват наблюдение в динамика. Ако образуванието в продължение на години не проявява тенденция към нарастване, не боли и не променя цвета си, то не се нуждае от лечение.

Понякога е достатъчно да се елиминират възпалителните процеси в организма, да се идентифицира и лекува инфекцията, така че топчетата по краката и по тялото като цяло да изчезнат от само себе си. Самостоятелното извършване на каквито и да било манипулации с тях е забранено. Всяка интервенция може да доведе до разрастването им, което понякога показва превръщането им в злокачествен тумор.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес