Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сънна парализа: Защо е толкова страшна?

31 март 2023, 09:15 часа

Случвало ли ви се е да заспите или да се събудите само за да установите, че не можете да помръднете нито един мускул? Това е ужасяващо усещане, което е изненадващо често срещано. Нарича се "сънна парализа" и се отнася до мимолетна невъзможност за движение, която се появява в неясната граница между съзнанието и съня.

В общи линии вие сте в режим на сън, но мозъкът ви е активен, и около 30 % от нас са го изпитвали. Експерти казват, че хората запазват съзнание по време на такива епизоди, които често включват тревожни халюцинации и усещане за задушаване. Феноменът включва както елементи на сън, така и на самосъзнание, което отчасти е причината, поради която те могат да доведат до тревожни симптоми.

Краткотрайната невъзможност за движение се дължи на моментна загуба на мускулен контрол, известна като атония. Според експерти стандартният сън с бързи движения на очите (REM) включва ярки сънища заедно с атония, която обикновено помага да се предотврати изиграването на сънищата. Атонията обикновено приключва със събуждането, така че човек никога не осъзнава тази неспособност да се движи. В резултат на това изследователите смятат, че сънната парализа включва смесено състояние на съзнанието.

Симптом на сериозен проблем ли е сънната парализа?

УЖАСЯВАЩИ ХАЛЮЦИНАЦИИ

Около 75 % от епизодите на сънна парализа включват халюцинации, които забележимо се различават от типичния сън. Както и при атонията, те могат да се появят при заспиване или при събуждане. Халюцинациите по време на сънна парализа се разделят на три различни категории.

ХАЛЮЦИНАЦИИ, СВЪРЗАНИ С НАТРАПНИЦИ: Тези халюцинации включват възприемане на опасен човек или присъствие в стаята.

ХАЛЮЦИНАЦИИ, СВЪРЗАНИ С НАЛЯГАНЕТО В ГЪРДИТЕ: Наричани още инкубационни халюцинации, тези епизоди могат да предизвикат усещане за задушаване. Те често се появяват заедно с халюцинациите за натрапник.

ВЕСТИБУЛАРНО-МОТОРНИ ХАЛЮЦИНАЦИИ: Тези халюцинации могат да включват усещане за движение, например летене, или усещания извън тялото.

Важно е да запомните, че сънната парализа не се счита за опасна и въпреки че е способна да предизвика емоционален стрес, все още се класифицира като доброкачествено състояние. Но, за да сте още по-спокойни, ето някои полезни насоки, които ще ви помогнат да се успокоите, според експерти.

Ужасът в будно състояние - сънна парализа

КАКВО СЕ СЛУЧВА ПО ВРЕМЕ НА СЪННА ПАРАЛИЗА?

По време на сънна парализа може да почувствате:

  • да сте будни, но да не можете да се движите, да говорите или да отваряте очи
  • като че ли някой е в стаята ви
  • сякаш нещо ви притиска
  • уплах

Тези усещания могат да продължат до няколко минути.

Учен: Случва ли ви се това, след като се събудите? Имате сънна парализа!

КАКВО ГИ ПРИЧИНЯВА?

Сънната парализа се получава, когато не можете да движите мускулите си, докато се събуждате или заспивате. Това се дължи на факта, че сте в режим на сън, но мозъкът ви е активен. Не е ясно защо може да се случи сънна парализа, но тя е свързана с:

  • безсъние
  • нарушен режим на сън
  • нарколепсия - дългосрочно състояние, което кара човек да заспива внезапно
  • посттравматично стресово разстройство
  • генерализирано тревожно разстройство
  • паническо разстройство
  • фамилна анамнеза за сънна парализа

5 мистериозни състояния, в които можем да изпаднем, докато спим

КАКВО МОЖЕТЕ ДА НАПРАВИТЕ, ЗА ДА Я ПРЕДОТВРАТИТЕ?

Може да успеете да предотвратите сънната парализа, като промените навиците си за сън.

Можете да опитате:

  • Редовно да спите по 7 до 9 часа на денонощие.
  • Да си лягате приблизително по едно и също време всяка вечер и да ставате по едно и също време всяка сутрин.
  • Редовно спортувайте, но не и в четирите часа преди лягане.

Ужасът в будно състояние - сънна парализа

И се уверете, че НЕ:

Ядете обилно, пушите, пиете алкохол или кофеин малко преди лягане.

Да спите по гръб, тъй като това може да повиши вероятността от поява на сънна парализа.

КАК ДА СЕ ЛЕКУВАМЕ?

Общопрактикуващият лекар може да е в състояние да лекува основното заболяване, което може да предизвиква сънна парализа, например безсъние или посттравматично стресово разстройство. Ако това не помогне, той може да ви насочи към лекар, който е специализиран в областта на състоянията на съня. 

Възможно е да ви бъдат дадени лекарства, които обикновено се използват за лечение на депресия. Приемането на този вид лекарства в по-ниска доза също може да помогне при сънна парализа. Възможно е да ви насочат и към когнитивно-поведенческа терапия. 

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес