Главоболието е често срещано неразположение, което може да се появи поради най-различни причини като високо кръвно налягане, преди или по време на месечен цикъл, поради дехидратация, заради недостатъчно сън и т.н. Повечето причини за появата на главоболие са добре познати, но има и такива, които не свързваме с болката в главата. Кои са те?
5 фън шуй правила и съвети за тези, които често имат главоболие
Нередовно хранене
Когато човек дълго време не приема храна, нивата на кръвната захар се понижават и организмът освобождава хормони, които изпращат сигнал до мозъка, че сме гладни. Това може да доведе до свиване на кръвоносните съдове, а оттам да се появи главоболие от глад и дори мигрена. Човешкият организъм има нужда от постоянно снабдяване с енергия, за да работи правилно. Главоболието от нередовно хранене може да бъде облекчено чрез прием на храна и вода. Малко кафе или чай ще ви помогне да се възстановите по-бързо.
Неправилна стойка
Горната част на гърба, раменете и врата се напрягат сериозно, когато човек не седи правилно, а това може да доведе до главоболие от напрежение. Най-често болката се усеща в основата на черепа, но понякога се разпространява в лицето, най-много в челото. Затова, когато седите по-дълго време, обърнете внимание на вашата стойка и се разхождайте от време на време, за да не се схванете. Много е важно човек да ходи и да седи с изправен гръб и да не навежда прекалено напред шията си. Когато говорите по телефона, използвайте слушалки, за да не накланяте главата си на една страна. Неудобният матрак и/или възглавница също могат да доведат до главоболие.
Студено време
Когато навън е много студено, не излизайте без шапка на главата. Студеният въздух е сух и може да изсуши някои мембрани на синусите и да причини неприятно главоболие.
Главоболието може да е симптом на сериозно заболяване
Есенна депресия
Някои хора стават по-тревожни, тъжни и апатични с настъпването на есента. Освен промени в настроението, които тревожността може да причини, тя може да доведе и до често главоболие и дискомфорт. За да се справите с този проблем, трябва да осигурите на организма си достатъчно количество витамин D и слънчева светлина. Така ще помогнете на тялото си да синтезира хормони като мелатонин и серотонин, които имат важна роля като стабилизатори на настроението и емоциите. За да се чувствате по-добре и по-щастливи през есента, когато навън често времето е дъждовно и мрачно, си намерете ново хоби или започнете да спортувате редовно.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.