Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Специалист разкри кога хъркането е причина за посещение при лекар 

29 март 2023, 11:00 часа

Мелвин Суицър е можел да хърка със сила на звука 87,5 децибела. Резултат, който му осигурява място в Книгата на рекордите на Гинес. За сравнение, дори чукът издава по-тих звук. В нашата страна проблемът с хъркането засяга всеки трети човек. Какво може да причини то и как да се справим с него?

Кога хъркането е причина за посещение при лекар?

Хъркането е междинно състояние между нормалното дишане и обструктивната апнея. То е акустично явление, причинено от вибрации на меките тъкани на средното и долното гърло, обикновено свързани с фазата на вдишване. Може да възникне например след прием на алкохол, сънотворни или успокоителни, но също и при запушване на носа в хода на инфекция. Ако обаче проблемът се повтаря и е придружен от апнея, въпросът вече започва да изисква медицинска намеса.

Сънни апнеи

Хроничното хъркане може да доведе до синдрома на сънната апнея. Човекът не само хърка, но и спира да диша. Това състояние обикновено продължава поне 10 секунди. То е съпроводено със спад на концентрацията на кислород в кръвта и сънливост през деня. Интересно е, че човек, страдащ от това заболяване, обикновено се събужда за кратко по време на апнея. Най-често обаче той или тя не го осъзнава и след това отново заспива, а цикълът се повтаря. В рамките на 7-8 часа сън рекордьорите могат да имат до няколкостотин апнеи и да се събудят от сън също толкова пъти", обяснява специалистът.

Кога хъркането е опасно и е важно да отидем на лекар?

Последици от хъркането

Страдащите от апнея, въпреки че не осъзнават прекъсванията на нощната си почивка, усещат последиците през деня. Те са недоспали, уморени, страдат от сутрешно главоболие и имат проблеми с концентрацията. Освен това се характеризират с по-силна депресивна склонност, прекомерно нощно изпотяване, а при мъжете - с намалена потентност.

Ако през нощта се появят няколко апнеи, нивото на кислород в кръвта спада. Това от своя страна натоварва сърцето и с течение на времето може да доведе до сърдечносъдови заболявания като хипертония, сърдечни аритмии, коронарна болест на сърцето и дори инсулт и инфаркт на миокарда.

Начини за справяне с апнеята

Къде трябва да потърси помощ човек с проблем със сънната апнея? 
На първо място, при оториноларинголог, за да се установи каква е причината. Диагностиката обикновено включва назофиброскопия, която се извършва в седнало и легнало положение. - Изследването позволява да се направи точна оценка на структурата на горните дихателни пътища с помощта на гъвкав ендоскоп, въведен в носа.

Затлъстяването също е рисков фактор за респираторен дистрес (70 % от пациентите, страдащи от синдрома на нощната апнея, са със затлъстяване). Такива пациенти се съветват да намалят телесното си тегло, а ако пушат и пият алкохол, особено преди лягане, да преустановят тези дейности.

ОПАСНО ЛИ Е ХЪРКАНЕТО – причини, видове, лечение

В случаите, когато за хъркането са отговорни УНГ заболявания, като например носни полипи, хипертрофия на долните носни ушички, усукване на носната преграда, хипертрофия на фарингеалната тонзила (предимно при деца), хипертрофия на небцовите тонзили или вяло и увиснало меко небце, решението за подобрение е операция. 

Ако физическите пречки, отговорни за проблема, не са очевидни, струва си пациентът да бъде насочен за полиграф/полисомнография - изследване на съня, което оценява, наред с други неща, средния брой апнеи на час. В зависимост от тежестта на нощните апнеи пациентът получава подходящо лечение. Често единственото решение е използването на устройство CPAP (кислородна маска), което се носи по време на сън.

Лечение на хъркането. Операцията ли е единствената възможност?

Невинаги операцията е изход, въпреки че изборът на метод на лечение зависи от причината за нощната апнея и винаги трябва да бъде предшестван от специализиран преглед. В борбата с апноите например успешно се използват и интраорални апарати, които леко разширяват долната челюст и предотвратяват стесняването на дихателните пътища. Доста популярни са и CPAP маските за сън, които генерират положително налягане в дихателните пътища и предотвратяват апнеите.

Каквато и да е причината, струва си да се знае, че хроничното хъркане и повтарящата се нощна апнея са сериозен проблем. Заслужава си да се обърнете към специалист с този проблем, който може да помогне да се установи причината и след това как да се реши.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес