За правилна функция на мозъка и отлично здраве ни влияят всички елементи от нашата рутина и ежедневие. Като се започне от съня, през храненето, движението, стреса и разбира се, забавлението. Всички тези наши добри или лоши навици оказват много по-голяма роля върху мозъка ни, отколкото си мислим.
Вижте какво е мнението на един от видните специалисти професор Влад Сиуреа относно нуждите на мозъка в следващите редове.
Как да поддържаме добра мозъчна функция и силна памет?
Професор Сиурея смята, че за осъществяването и поддържането на тази цял са ни нужни само няколко прости стъпки. Той има над 50-годишен стаж и над 23 хиляди извършени неврохирургични операции. За него ключово е ранното ставане и изпиването на 2 чаши топла вода на гладно.
Ето кои билки ще ви помогнат за запазване на силна памет!
В допълнение към това е препоръчително да проветрим и да се заредим със сутрешната доза свеж въздух. За него 2-те чаши вода са важни, защото:
- Първата чаша стимулира стомашно-чревния тракт;
- Втората активира дейността на целия организъм.
Той съветва и никога да не пропускаме закуската, а кафе можем да си позволим, ако се почувстваме леко уморени в часовете, когато мозъкът ни е най-активен: между 10 и 12 и между 16 и 18 часа.
Относно храненето
Както споменахме, за професора закуската е незименна - хранете се бавно и на спокойствие. Изключете телевизора, оставете телефона, не прекъсвайте за цигара. Заложете на балансирано хранене през целия ден, без да се натъпквате. Избирайте вода пред сокове и други напитки. Сладкото и захарта не са особено полезни, но ако организмът ви ги желае - позволете си ги в малки количества, а и защо не заложите на по-здравословни варианти като мед, черен шоколад и др.
Не си налагайте твърде строги забрани относно храната. Позволявайте си всичко, което ви се иска, но вредните неща хапвайте в по-малки количества и по-рядко. Рибата е сред най-полезните продукти за вашето тяло.
3 правила за отлична памет и техника за бързо запомняне
Сънят е особено важен
И макар да не го осъзнаваме, нашият мозък продължава да функционира, докато ние спим. Така че времето за сън оползотворете по предназначение, в противен случай допълнително натоварвате мозъчната функция чрез стоене до късно или безсъние. Добрият сън е полезен за мозъка.
Физическа активност
Движението и спортът също оказват положително влияние върху мозъка, концентрацията и паметта ни. За “трениране” на мозъка ни са необходими ежедневни “упражнения” - говорене, писане и движение, които извършваме в по-малка или по-голяма степен всеки ден. Отделете си време за слушане на любимата музика, а заедно с нея повторете и няколко танцови движения - танците понижават рисковете от болестта на Алцхаймер.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.