Всички проблеми с гърлото се усещат веднага. Възпаленото гърло може да бъде често срещано дразнене, но възпалението често е първият признак за предстоящо заболяване.
Най-честата причина (повече от 80% от случаите) за болки в гърлото е остър вирусен фарингит. Има и други причини за появата на дискомфорт: вирусни и бактериални инфекции, наранявания на ларинкса, тумори. При първата поява на възпалено гърло можете да се справите без лекарства, но трябва да вземете мерки възможно най-скоро.
Какво да правим при болки в гърлото?
При гъделичкане веднага трябва да изпиете голяма чаша топла напитка (задължително на малки глътки). Гледайте внимателно напитката ви да не е много гореща, врящата вода изгаря ларинкса и стомаха. Учените са установили, че пиенето на напитки с температура над 60°C може да увреди хранопровода.
Лекар: Какво означава честа кашлица без ясна причина?
Вечер се препоръчва да приемате мляко с мед или чай със сладко от малини. Следобед е подходяща лимонова напитка: изстискайте цял лимон в 200 г топла течност. Пресният джинджифил, който има антибактериален и тонизиращ ефект, перфектно се справя с болестта.
Не забравяйте, че при възпалено гърло не можете да пиете студено и да ядете твърда храна. Охладените напитки стимулират свиването на кръвоносните съдове и сливиците и следователно изострят възпалението в гърлото. Освен това, когато има оток в назофаринкса, е много трудно да се яде твърда храна. Заложете на топли супи. Благодарение на способността за бързо насищане на тялото и намаляване на болките в гърлото, пилешкият бульон се счита за най-доброто средство за настинка.
Обикновено болното гърло при настинка изчезва за 2 дни, като постепенно отшумява, така че не се паникьосвайте. Не забравяйте да увиете топъл шал около гърлото си, това ще осигури допълнителна топлина, ще намали възпалението и ще предпази от течение. Ментовите бонбони са чудесни за гъделичкане.
Болки при кашлица - видове и болести, които ги причиняват
С тези бабини илачи забравяме за болката в гърлото
Веднага започнете да правите гаргара. Добре е подходящ разтвор на сода: 1 чаена лъжичка сода в чаша топла вода. Можете да добавите йодирана сол (1/4 ч.л.).
Можете също така да използвате билкови отвари: залейте една супена лъжица цветя от лайка и невен с чаша вряща вода, задръжте на водна баня за 10 минути. Оставете да се вари, когато течността е малко по-топла от стайната температура, прецедете.
Прополисовата тинктура (половин чаена лъжичка на чаша) се разтваря в топла вода. Трябва да правите гаргара на всеки 1,5-2 часа.
Смучете противовъзпалителни средства между изплакванията. Пастилите с екстракти от прополис, лайка, градински чай са перфектни.
Чрез вдишване може да се постигне дълбоко затопляне на гърлото. Етеричните масла от чаено дърво и иглолистни (бор, хвойна) са особено ефективни при настинки: те имат антисептичен ефект.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.