Не мисля, че някой трябва да бъде убеждаван, че наличието на четириног домашен любимец в къщата е свързано с огромна отговорност. Задължение е както да осигурявате основните им нужди, така и да отделяте известно време за галенето им. Разбира се, не може да не посещавате ветеринарния лекар и да реагирате на влошеното им състояние.
С какви болести могат да се заразят домашните любимци?
Както кучетата, така и котките - и особено тези, които излизат навън - са изложени на много патогени, които могат да причинят заболявания. А какво се крие в кучетата и котките? Паразити и техните ларви, както и вируси и бактерии.
Те могат да ги намерят на много места, например при контакт със заразено животно, като станат жертва на нападение от бълхи, като ядат заразена храна, оставена в близост до кофите за боклук, или като вземат в устата си малък гризач, земноводно или птица.
Нашите домашни любимци са не само резервоари на опасни болести, но има голяма вероятност да са носители на зоонози - болести, които лесно нападат хората.
Ехинококоза
Ехинококозата е паразитно заболяване, което се пренася предимно от диви животни, но кучетата и котките също могат да бъдат засегнати. Ехинококозата се причинява от паразитите Echinococcus granulossus или Echinococcus multilocularis, които имат структура, подобна на тенията.
Ехинококозата е коварно заболяване, което не се проявява в продължение на много години. През това време по органите се образуват мултилокуларни мехури, които непрекъснато увеличават размера си и нарушават функциите им. Ако не бъде диагностицирано и подценено, заболяването може да доведе до смърт!
Как човек може да се зарази от куче или котка?
На първо място ларвите се отделят от организмите на животното, но те могат да бъдат и по кожата или козината на домашния любимец. Затова е препоръчително да се избягва целуването по козината и да не се позволява на животното да скача върху масата, докато се храни.
През зимата внимавайте за тези болести при вашето куче!
Лептоспироза
Това заболяване се причинява от бактерии, които се намират в урината на четириногите. Веднъж заразени, микроорганизмите се придвижват по кръвообращението и достигат до всички органи.
Черният дроб и бъбреците обаче са най-чувствителни към лептоспирозата и са отслабени от действието на бактериите. В сравнение с ехинококозата заболяването дава симптоми, но нееднозначни.
Те могат да наподобяват типичните симптоми на грип, като болки в мускулите и ставите, повишена температура, кашлица и болки в гърлото. Понякога те са придружени от стомашни проблеми като липса на апетит и диария и повръщане.
Случва се също така лептоспирозата да протече остро, като в продължение на около седмица симптомите наподобяват менингит: има болки и скованост във врата, както и силно главоболие. Въпреки че лептоспирозата понякога преминава спонтанно, при по-тежко протичане се налага болнично лечение.
Болест от котешка драскотина
С това заболяване най-често се заразяват деца на възраст до 15 години. Както подсказва и името, тя се причинява от одраскване от заразено животно. След известно време на мястото на раната се образува малка, нищо неподозираща пустула. След две седмици лимфните възли на шията, подмишниците и слабините могат да се увеличат, а понякога - в случай на по-тежко протичане - да станат гнойни. Понякога заболяването се придружава и от повишена температура, главоболие, болки в гърба и долната част на корема и гадене, съчетано с повръщане.
Болестта от котешка драскотина, дори и нелекувана, преминава спонтанно след около шест месеца. Въпреки това е необходима антибиотична терапия, за да се ускори целият процес. Преносителите обикновено са свободно живеещи котенца, но при пряк контакт с домашна котка или живеещи по тях бълхи болестта може да се разпространи.
5-те най-често предавани болести от куче на човек
Токсокароза
Токсокарозата се причинява от паразити, живеещи в храносмилателната система на кучето (кучешки глисти) и котката (котешки глисти). Въпреки че възрастните индивиди живеят изключително в тялото, животните отделят яйца, които попадат във външната среда и придобиват инвазивна форма. За съжаление паразитите, причиняващи токсокароза, са много устойчиви, тъй като могат да останат в почвата например в продължение на няколко години. Ларвите могат да попаднат в човешкия организъм чрез храна, която е влязла в контакт със заразена почва, или чрез контакт с изпражненията на домашни любимци, но има и случаи на заразяване сред хора, които не поддържат достатъчна хигиена на ръцете.
Паразитите, които причиняват токсокароза, могат да атакуват цялото тяло. Понякога те се разпространяват във всички органи, но понякога могат да бъдат открити само на едно място: мозък, бели дробове, очи, далак или черен дроб. За съжаление токсокариозата може да има и латентна форма - ларвите са в спящо състояние и не проявяват активност, но при благоприятни условия могат да сеят хаос в организма.
Токсокариозата е трудна за диагностициране, тъй като има неясни симптоми. Въпреки това, когато се появят тревожни симптоми като треска, главоболие, нарушена функция на органите, промени в личността, увеличени лимфни възли и упорита кашлица, това е знак да се обърнете към лекар.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.