Има много повече причини да спрете да ядете лук, отколкото предполагате.
Полза от лука
В детството на всеки от нас вероятно са казвали, че трябва да ядем лук, за да се пазим от грип. И това изобщо не е измислица. Учените наричат лука истински шампион сред другите продукти по съдържание на кверцетин. Този антиоксидант сваля кръвното, намалява холестерола, заздравява стените на кръвоносните съдове и предпазва от респираторни заболявания.
Вероятно кверцетинът може да противодейства на стареенето, ограничава възпалението в организма, премахва алергичните реакции и като цяло помага за подобряване на здравето.
Лукът съдържа и друго важно вещество – алицин (43,6 мг на 100 г продукт). Има антибактериални свойства, подобрява паметта, намалява риска от развитие на съдови заболявания. Алицинът насърчава разширяването на съда, поради което кръвното налягане намалява. Бори се с неоплазмите и освобождава клетките от свободните радикали.
Богат химически състав. Съдържа витамини от група В, мед, калий, манган, фосфор, сяра и хром. Всички тези елементи превръщат обикновения лук в истинска суперхрана.
Ако всеки ден ядете ЛУК, с тялото ви ще се случи ето ТОВА
Как лукът влияе на тялото на бременните жени?
Лукът съдържа едно от най-важните за бременните жени вещества – фолиевата киселина. Той е необходим за нормалното протичане на бременността, а също така участва в развитието на плода.
Лукът е полезен за жените, ако искат да съхранят младостта и красотата си. Помага за добрия външен вид на кожата, намалява появата на промени, свързани с възрастта, повишава синтеза на колаген и има невероятно въздействие върху кожата.
Ползите от лука за мъжете
Лукът стимулира кръвообращението, което значи, че може да увеличи потентността. В същото време този зеленчук има богат витаминен и минерален състав, който повишава тестостерона и подобрява плодовитостта. Ако не се злоупотребява, лукът има отлично въздействие върху либидото.
9 впечатляващи ползи за здравето от лука
Колко глави лук можете да ядете на ден?
Най-добре е да ядете суров лук, тогава можете да извлечете максимума от него. Важно е обаче да се спазват правилата. Специалистите съветват да ядете не повече от 70-100 г лук на ден.
Кой не трябва да яде лук
Кога е по-добре напълно да спрете да ядете лук:
• хипертония;
• бронхиална астма;
• колит;
• панкреатит;
• хранителна непоносимост;
• гастроезофагеален рефлукс.
Лукът дразни стомаха и червата. Ефектът е подуване на корема, метеоризъм, диария, проблеми с храносмилането. Ако има много лук, е възможно обостряне на гастрит, колит, панкреатит, пептична язва.
По-добре е да не ядете лук при хипертония, защото може да вдигне кръвното. При бронхиална астма този продукт също е противопоказан, защото може да я възбуди. Ако имате чернодробни заболявания като омазняване на черния дроб, хепатит, цироза, по-добре е да ядете лук с повишено внимание. Не се препоръчва при нарушения на сърдечния ритъм и сърдечна недостатъчност.
За стомашно-чревния тракт вареният лук се счита за по-малко тежък. Освен това все още съдържа някои полезни вещества, макар и в по-малки количества. Пърженият лук губи почти всичките си ползи.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.