Ябълката е плод, който помага против диабет и сърдечно-съдови усложнения; в борба със запек, предотвратяване на преждевременно стареене и укрепване на имунната система. Причината е, че съдържа флавоноиди и каротеноиди, които представляват биоактивни вещества с антиокислителни свойства.
Още: Ползи от морската вода за тялото
Д-р Татяна Занин разказва тук за полезните свойства на ябълките. Те са с обилно съдържание на фибри, а гликемичният им индекс е нисък - това спомага за удължаване на ситостта и намалява желанието за ядене. Така улесняват загубата на тегло.
Основните ползи от ябълките
1. Предотвратяват сърдечно-съдови усложнения
Ябълките са богати на пектин – фибри, които намаляват усвояването на мазнините, помагат за намаляване на холестерола в кръвта и предотвратяват сърдечно-съдови усложнения.
Още: Ползи от чугунената тенджера и защо повече няма да искате да я смените
Още: Масло от рапица ползи и вреди
2. Предотвратяват диабет
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Списък с храни за качване на килограми
Още: Какви са ползите от четенето на книги, които не са за подценяване
Ябълките съдържат полифеноли - съединения с антиокислително въздействие, които предпазват клетките на панкреаса от увреждания, причинявани от свободните радикали. Така подобряват функцията на хормона инсулин, предотвратявайки инсулиновата резистентност и диабета.
3. Улесняват отслабването
Ябълките са богато наситени с фибри и вода, които спомагат за удължаване на чувството за ситост - което намалява желанието за ядене и улеснява загубата на тегло.
Още: Храни полезни за храносмилането, които да хапваме
Още: Има ли всъщност ползи от лечебното гладуване
Какво ще се случи с организма, ако ядем по една ябълка на ден?
4. Облекчават запека
Ябълките съдържат целулоза, хемицелулоза, лигнин и пектин - фибри, които помагат за усвояването на вода в червата, подпомагайки образуването и елиминирането на изпражненията.
5. Балансират кръвното налягане
Ябълките са богати на калий. Този минерал улеснява извеждането от организма на излишния натрий чрез урината - това помага за баланс в кръвното налягане. Антиокислителите в ябълките спомагат за поддържането на здрави артерии и подобряват кръвообращението, предотвратявайки високо кръвно.
6. Помагат при лечение на гастрит и язва
Ябълковите фибри, особено пектинът, спомагат за образуването на гел, който предпазва стомашната лигавица, неутрализира щетите, причинени от излишната стомашна киселина, помага за лечение на гастрит и стомашни язви.
7. Предотвратяват рак
Полифенолите, присъстващи в ябълките, имат антиоксидантни и противовъзпалителни действия, които предотвратяват увреждането, причинявано на клетките от излишните свободни радикали – така спомагат за превенция на отделни видове рак: на гърдата, дебелото черво, белия дроб.
9. Профилактират Алцхаймер
Ябълките съдържат флавоноиди, като кверцетин, които чрез антиокислителното си въздействие защитават клетките на централната нервна система от свободните радикали и предпазват от Алцхаймер.
10. Забавят преждевременното стареене
Понеже изобилстват с антиокислители, ябълките са чудесен вариант за избягване на вредите, причинявани от свободните радикали на кожата, като предотвратяват нейното увисване и бръчките.
11. Укрепяват имунната система
Поради факта, че съдържат добри количества каротеноиди и флавоноиди - съединения с антиокислително и противовъзпалително действие, ябълките спомагат за защитата и подобряването на функциите на клетките на имунната система в борбата им против инфекции, грип и настинки.
10 неща, които ще се случат с тялото ни, ако ядем ябълки всеки ден
Как да консумираме ябълки?
Ябълката е плод с вкус, който варира от сладък до кисел и може да се консумира сурова, за предпочитане с кората, за десерт или закуска. Може да се използва и в сокове или салати, а обелките на плодовете - за приготвяне на чайове.
Може ли да се ядат ябълки вечер?
Не е препоръчително хората със стомашно-чревни проблеми и диабет да ядат ябълки преди сън. Също така, не бива да ги ядете при наличие на индивидуална непоносимост. Дори малко изядено парче ябълка води до силно влошаване в състоянието на организма.
Не яжте ябълки, ако не се гладни и желанието за ядене е причинено от скука или безделие. Важно е да разберете, че такива закуски принуждават тялото да работи и се нуждае от подходяща почивка. Метаболизмът се нарушава, което води до сериозни неразположения и наддаване на тегло.
Внимание! Статията е само за информация. Предпазвайте се от самолекуване и редовно се допитвайте до лекар!