Горният клепач е възможно да се подуе по най-различни причини.
Ето какво обяснява д-р Жизуш Тореш Бланш.
„Ечемик“ (хордиолум)
Хордиолумът представлява болезнена, червена бучка върху ръба на клепача. Причината за появата й е възпаление и блокиране на т. нар. „мейбомиева жлеза“; в резултат се натрупват бактерии. Възможно е ечемикът да предизвика подуване на целия клепач и много прилича на пъпка. В повечето случаи сам зараства за дни.
Алергия
Алергичните фактори, като цветен прашец, акари и някои гъбички, може да предизвикат алергичен конюнктивит. Подуване на клепачите, сърбеж, прекомерно сълзене и фотофобия са типични негови симптоми. Най-чести са очните алергии през пролетта и лятото.
Тези 5 неща са най-честите причини сутрин да ставате с подути клепачи
Блефарит
Натрупването на бактерии по ръба на клепача може да предизвика блефарит. Той се разпознава по възпаление на клепачите, образуване на корички или люспи върху миглите, и болка. Блефаритът е хронично заболяване, което няма окончателно излекуване.
Прекомерна умора
В днешно време прекарваме дълги часове, използвайки електронни екрани. Прекалената употреба на тези устройства може да причини зрителна умора, клепачите изглеждат леко подпухнали.
Подутите горни клепачи е възможно да са следствие и от безсънна нощ. Тогава клепачите се възпаляват. Това е резултат от натрупването на течност в очните тъкани.
Орбитален целулит
Това заболяване представлява вътрешна инфекция в тъканта на клепача. Състоянието се разпространява лесно и често причинява болка и подуване на горните клепачи. Наложително е да се лекува по-скоро, за да бъдат избягнати усложнения в очната структура.
Запушен слъзен канал
В случай, че слъзният канал е блокиран, сълзите се оттичат със затруднение и причиняват болка, подуване на клепачите и зачервяване. Запушеният слъзен канал може да се инфектира и болката да бъде доста силна. Щом каналът не се изчиства с консервативно лечение, бива приложена хирургичната процедура „дакриоцисториностомия“.
Конюнктивит
Представлява възпаление в конюнктивата, провокирано от алергени, бактерии или вируси. Един от най-типичните признаци на това заболяване е подуването на клепачите, причинено от задържане на течности. Има различни начини за лечение в зависимост от причината.
Козметика
Много козметични препарати съдържат дразнещи съставки, които засягат структурата на окото. Алергичните реакции към козметични средства и грим често водят до възпаление на клепачите. Паренето и дискомфортът обикновено се облекчават с помощта на изкуствени сълзи без рецепта. Ако възпалението на клепачите продължава, е необходимо да отидете на офталмолог.
Лесен и ефективен начин за справяне с отпуснатите клепачи
Нараняване
Всеки удар или травма на окото е в състояние да предизвика възпаление на клепача. Следоперативно очно възстановяване също може да провокира подуване за няколко дни.
Как да лекуваме подутите горни клепачи?
Когато източникът на възпаление е очна инфекция от рода на бактериален конюнктивит, е необходимо да се приложат капки за очи с антибиотици, за се спре размножаването на бактериите. Ако инфекцията е много тежка, както при орбиталния целулит, може да се наложи прилагането на интравенозни антибиотици.
На алергичните реакции, които предизвикват възпаление в клепача, се противостои с антихистаминови капки.
В много от описаните случаи възпалението на клепачите изчезва от само себе си без необходимост от лечение. Това е сравнително често срещано явление, например, когато подуването е причинено от ечемик.
Профилактика
За да избегнете инфекция на очите, може да ви помогнат следните действия.
Мийте ръцете си редовно с антибактериален сапун. Не пипайте очите с мръсни ръце. Почиствайте грима си преди сън, старайте се да поддържате на ниво хигиената на клепачите.
В случай, че използвате контактни лещи, ги дезинфекцирайте правилно, също и кутийката им.
Не давайте назаем и не споделяйте лични вещи като контактни лещи, възглавници, чаршафи, кърпи, козметика и грим.
Внимание! Статията е само с информативен характер и не съдържа медицински упътвания или инструкции. По засегнатите в нея въпроси винаги търсете специалист-офталмолог!