Смокинята е плод, който има големи количества фибри, които помагат за балансиране на степента на кръвната захар и удължават ситостта през целия ден; така улесняват отслабването и осъществяват превенция на диабета.
Д-р Татяна Занин уточнява подробности.
Смокините съдържат каротеноиди, антоцианини и флавоноиди – които са полезни против свободните радикали и укрепват имунната система, като помагат за предотвратяване на преждевременно стареене, рак, атеросклероза и инфаркт. Лилавите и зелените смокини са най-известните видове от този плод. Те имат леко сладникав вкус и обикновено се намират в супермаркети, панаири и общински пазари. Може да се консумират свежи, сушени или в сироп, натурални или в конфитюри и плодови салати.
Смокинята може да допринесе следните ползи за здравето.
1. Против запек
Фибрите в смокините помагат за хидратирането и образуването на фекална материя – това благоприятства елиминирането на изпражненията. При това смокините притежават бактерицидни и антиокислителни свойства – затова стимулират производството на полезни бактерии в червата, като поддържат чревната флора балансирана и правилно функционираща.
2. Против високо кръвно
Тъй като съдържат калий, който помага за елиминирането на излишния натрий в урината, смокините спомагат за контролирането на кръвното, предотвратявайки усложнения като инфаркт и инсулт. Изобилстват с флавоноиди, антоцианини и кумарини - съединения с антиокислителни и противовъзпалителни свойства, които подобряват разширяването на артериите и улесняват кръвообръщението.
За какво са полезни смокините - не ги пропускайте
3. За отслабване
В смокините има добри количества фибри, които спомагат за удължаване на ситостта и намаляване на глада през целия ден; това ги прави добър вариант за включване в диети с цел отслабване.
4. Профилактика на рак
Тъй като са богати на антиокислители, смокините помагат в борбата с излишните свободни радикали, предотвратявайки риска от някои видове рак - на дебелото черво, яйчниците и гърдата.
5. Контролиране на диабета
Тъй като съдържат големи количества антиокислители, смокините укрепяват и защитават клетките на панкреаса срещу свободните радикали, балансират нивата на инсулиновия хормон и предотвратяват инсулиновата резистентност и диабета.
6. Укрепване на имунната система
Смокините съдържат големи количества флавоноиди, каротеноиди и кверцетин - антиокислителни съединения, които укрепяват клетките на имунната система срещу инфекции и възпаления.
7. Предотвратяване на остеопорозата
Смокините съдържат калций, фосфор и магнезий - минерали, които участват във формирането и поддържането на здравето на костите, като улесняват предотвратяването на остеопения и остеопороза.
8. Предотвратяване на преждевременното стареене
Смокините се борят със свободните радикали, които увреждат кожните клетки, предотвратявайки отпускането и образуването на бръчки.
Невероятните ползи за здравето от смокините
Как да консумираме смокини?
Смокинята е плод, който може да се консумира сушен, в сироп, суров или добавен в конфитюри и плодови салати. Въпреки това е важно да се даде приоритет на консумирането на свежи плодове – при това с кората, тъй като тази форма съдържа по-малко калории и захар от дехидратираните и сиропираните версии. Препоръчителното количество смокини в една балансирана диета е 2 свежи или 1 сушена дневно.
Освен това, е възможно да се приготви чай с листа от смокиново дърво. За да направите това, просто поставете 3 средно големи листа, без жилките и нарязани на парчета, в 200 мл вряща вода. Покрийте, оставете да престои 5 до 10 минути, прецедете и изпийте.
Възможни нежелани реакции и противопоказания
Прекомерното консумиране на смокини може да причини диария, коремни спазми и гадене. Хората, които използват лекарства за контрол на диабет или кръвно налягане, трябва да се консултират с лекар, преди да консумират чай от листа на смокини - тъй като употребата му може да причини хипогликемия или ниско кръвно в подобни ситуации.
Внимание! Статията има само информативен характер. Пазете се от самолечение и непременно се допитвайте до медик-специалист!