Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опасен топлинен удар: симптоми, кога и защо е важно да се обадите на линейка

24 юни 2023, 15:33 часа

Прегряването на тялото е състояние, което е опасно и бързо може да премине в топлинен удар.

Пет фактора, допринасящи за причиняване на топлинен удар

Това е сериозно нарушение на основните системи на тялото, включително сърдечно-съдовата, централната нервна и дихателната системи. Подобно състояние се развива при нарушаване на баланса между обмяната на топлина в тялото.

В условия на топлина и особено при неправилно поведение на човек, топлинният удар става по-вероятен. 5 основни причини, които  го провокират:

Колко опасен е топлинният удар и как да го избегнем - съветите на д-р Пенчо Пенчев от БЧК

• Висока температура на въздуха. Рискът от прегряване на тялото се увеличава драстично, когато температурата на въздуха се доближи до температурата на човешкото тяло (36-37 градуса).

• Прекомерна активност в горещото време.

• Неподходящо облекло. Основният фактор тук е площта на тялото, покрита с дрехи, и степента на нейната плътност.

• Висока влажност на въздуха.

• Консумация на алкохол. Етанолът в алкохолните напитки нарушава функционирането на кръвоносните съдове и така засяга терморегулацията.

Разбирането на тези фактори и предприемането на стъпки за минимизирането им може да помогне за предотвратяване на топлинния удар.

Как да се справим с топлинния удар, ако сме сами у дома

Това състояние е много опасно, особено през лятото.

При появата на признаци на топлинен удар, е необходимо да заемете седнало или още по-добре легнало положение. Намирането на добро място също е от решаващо значение. Може да е стая с климатик, вентилатор или просто сенчесто място.

Ако пострадалият е в съзнание, нека да пие хладка вода. След това се опитайте да го охладите, като намокрите откритите части на тялото с вода и, ако е възможно, свалете част от дрехите. Пакети с лед или студени храни също ще свършат работа.

Ако обаче състоянието не се подобри до 15-20 минути или пострадалият е възрастен човек, дете, хронично болен или е в безсъзнание, незабавно позвънете на 112. Ако жертвата е в безсъзнание, осигурете дихателните й пътища, като я положите легнала настрани и продължете да предприемате стъпки, за да я охладите.

За да се намали рискът от прегряване, се препоръчва да се концентрирате върху охлаждането на главата и горната част на тялото, тъй като топлината се отделя най-активно там. Кърпа, намокрена със студена вода или вентилация може да е полезно.

За да избегнете прегряване, трябва да избягвате активни движения в жегата, да пиете достатъчно вода или напитки, богати на микроелементи, загубени с потта. Не трябва да пиете алкохол, тъй като може да влоши дехидратацията.

Бъдете здрави и в безопасност през горещите летни дни с тези експертни съвети.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес