Дефицитът на витамин С вече рядко се диагностицира. В миналото той беше доста често срещан проблем, особено при тези, които не консумираха пресни плодове и зеленчуци. Затова една от причините за недостиг на витамин С е неподходящото хранене.
Витамин С. За какво отговаря той?
Витамин С се натрупва главно в панкреаса и черния дроб. По-голямата част от него се изхвърля от организма с урината.Витамин С подпомага имунната система. Той участва в метаболизма на протеините, мазнините и въглехидратите.
Подпомага заздравяването на рани, забавя процесите на стареене на кожата и регулира нивата на глюкозата в кръвта. Облекчава алергичните реакции и понижава нивата на холестерола.
Намалява риска от настинки и инфекции, както и от инсулти. Има защитно действие върху кръвоносните съдове, а също така осигурява защита срещу кариес и укрепва венците и зъбите.
Причини за недостиг на витамин С
Дефицитът на витамин С се развива в организма в продължение на седмици, първоначално безсимптомно. Това се дължи на няколко фактора.
Най-честите причини за недостиг на витамин С са:
неподходяща диета, хранителни нарушения, бъбречни и сърдечни заболявания, прием на някои лекарства, прекомерна физическа активност, нарушения в усвояването, хроничен стрес.
Как да се предпазим от недостиг на витамин С?
Важно е да се консумират плодове и зеленчуци и да се спазва редовен хранителен режим. Когато сме настинали, трябва да ограничим физическите упражнения. Освен това през зимния период е добре да се поддържаме с хранителни добавки.
Симптоми на недостиг на витамин С
Дефицитът на витамин С може да се прояви като отслабване на имунитета на организма, което води, наред с другото, до чести инфекции. Освен това може да се появят:
болки в мускулите и ставите, склонност към образуване на синини, сънливост, обща слабост, липса на апетит, бърза умора, кървене на венците, влошаване на състоянието на кожата, косата и ноктите.
Лекар: Витамин Ц може да е токсичен за вас
Какъв е рискът от недостиг на витамин С?
Задълбочаването на недостига на витамин С в организма може да доведе до по-сериозни проблеми. Влошаването на усвояването на желязото (витамин С улеснява усвояването на този елемент) може да доведе до анемия. Към това се прибавя и рискът от развитие на атеросклероза или рак.
Недостигът също така представлява риск от хипертиреоидизъм или повишено кръвно налягане.
Дефицитът на витамин С и кожата
Аскорбиновата киселина (витамин С) до голяма степен отговаря за синтеза на колаген в организма. Колагенът се намира във всички клетки на тялото и е отговорен за образуването на скелета, хрущялите и сухожилията. Без колаген кожата престава да бъде еластична. Увеличава се и крехкостта на вените и артериите.
Заболяване от недостиг на витамин С
Заболяване, причинено от недостиг на витамин С, е скорбутът. То е известно и като болест на моряците. За първи път е описано по времето на Хипократ. В днешно време скорбутът се диагностицира много рядко. Симптомите на скорбут включват умора, слабост, петехии или големи хематоми по кожата, болки в мускулите и ставите, гингивит или загуба на зъби.
Витамин С: 10 храни и лекарства, които пречат на нормалното му усвояване
Дефицитът на витамин С и устната кухина
Витамин С оказва голямо влияние и върху устната кухина. Той противодейства на възпалението на пародонта. Освен това играе важна роля за развитието на дентина и образуването на емайла, както и за ускоряване на заздравяването на рани в устната кухина. Освен това ефектът му върху развитието на колаген е отговорен за изграждането на венците, дентина, костта и пародонталните влакна.
Аскорбиновата киселина също така подпомага устната кухина срещу развитието на кариес. Въпреки това трябва да се следи за дозировката, тъй като твърде много витамин С в организма може да бъде и вреден за него.
Дефицит на витамин С и неврологични заболявания
Ефектите от недостига на витамин С могат да се усетят и от мозъка. Твърде ниското ниво на витамин С в кръвта може да доведе до когнитивни нарушения (деменция). Ниските му нива също така насърчават болестта на Алцхаймер и влошават състоянието на пациентите с Паркинсон.
Как да компенсираме недостига на витамин С?
За да компенсирате недостига на витамин С, е добре да заложите на разнообразно хранене. Витамин С се съдържа в голям брой плодове и зеленчуци.
Противно на общоприетото схващане, той не се съдържа само в цитрусовите плодове. Витамин С го има в големи количества в шипките, ягодите и плодовете на касиса. Той се намира във високи концентрации и в зеленчуците - основно в чушките, картофите, броколите, брюкселското зеле и магданоза.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.