Лимонът е един от най-популярните плодове, който се цени най-вече заради високото му съдържание на витамин С. Изданието Yahoo News Japan напомня с какво още е полезен лимонът.
Още: Ползи от морската вода за тялото
Лимонената киселина има хелатиращ ефект – преобразува калция в други минерали във форма, която лесно се усвоява от организма. Обикновено не е толкова просто да попълним нуждата от калций в организма – около 70% от този минерал, съдържащи се в храната, се отмиват, а лимонената киселина помага да се подобри усвояването му.
В кората на лимона се съдържат полифеноли, а в сока – флавоноиди. Тези вещества помагат да се снижи кръвното налягане. Освен това, с помощта на лимонов сок лесно може да се намали количеството сол в храната – киселинността засилва „солеността“ на вкуса.
Витамин С се явява силен антиоксидант и помага за облекчаване на умората и стреса. Но и това не е всичко – лимоните съдържат много калий, а кората им е богата не само на хранителни вещества, но и на фибри, необходими за здравето на стомаха.
Още: Ползи от чугунената тенджера и защо повече няма да искате да я смените
Още: Масло от рапица ползи и вреди
Наскоро диетологът Александра Лапина разказа пред РИА Новости за многобройните свойства на лимона и предупреди при какви особености на организма е недопустима неговата консумация.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Списък с храни за качване на килограми
Още: Какви са ползите от четенето на книги, които не са за подценяване
„Лимонът подобрява храносмилането, събужда апетита, намалява количеството холестерол в кръвта, облекчава спазмите и дори възпрепятства образуването на тумори. Лимонът в повечето случаи се използва за борба с настинки и кашлица. Той се явява също противовирусен и антибактериален продукт“, обяснява диетоложката.
Но добавя, че не всеки може да консумира лимони. Той се явява алерген (нещо, което следва да се има предвид от тези, които имат алергия към цитрусови плодове). Лимонът трябва да се избягва също при бъбречни заболявания и проблеми със стомашно-чревния тракт.
Още: Храни полезни за храносмилането, които да хапваме
Още: Има ли всъщност ползи от лечебното гладуване