Чудите се какво да правите с пепелта от вашата камина или печка? Много хора я изхвърлят без колебание, но по-добре помислете преди да го направите. Въпреки че се третира като обикновен отпадък, можем да използваме пепелта ползотворно по много начини – както у дома, така и в градината. Ето как.
Не изхвърляйте пепел от камината
Изключително ценна е дървесната пепел, която най-често се третира като отпадък. Не всеки осъзнава колко голям потенциал има. Съдържа богатство от минерали, така че можем успешно да я използваме в градината по няколко начина. Тази ценна суровина може да варира по състав в зависимост от вида на дървесината, от която е получена. Калцият обаче преобладава в пепелта и може да съдържа до 35%. В него намираме и други елементи, особено магнезий, калий и фосфор.
Още: Всеки градинар трябва да направи това в градината до края на декември
Калцият в пепелта я прави алкална. Благодарение на това може да подобри свойствата на подкиселената почва в градината и да повиши нейното pH. Освен това е богато на калий, което допринася за по-добри добиви от растенията. Съдържащият се фосфор стимулира цъфтежа и плододаването, а също така е отговорен за правилното развитие на корените на нашите култури. Заслужава да се отбележи обаче, че в пепелта от камината няма азот.
Съставът е толкова богат на минерали, необходими за растенията, че всички градинари трябва да се интересуват от дървесна пепел. Но те не са единствените, които могат да се възползват от ценните свойства на тази суровина. По-добре не изхвърляйте дървесната пепел, защото можем да я използваме по много интересни начини и у дома.
Какво да имате предвид като предпазни мерки?
Още: Защо НЕ трябва да копаете градината си прекалено често?
Когато използвате пепел от камина или печка, трябва да запомните няколко предпазни мерки. Ако сте решили да я използвате в градинататрябва да е само от суровини, получени от чисто, естествено дърво без никакви добавки. Пепел от лакирана, боядисана или импрегнирана дървесина не е добра идея да се използва върху пръстта, защото съдържа химикали.
Да не забравяме също, че дървесната пепел трябва да е студена. От съображения за безопасност изчакайте, докато изстине напълно. Когато използвате този прашен материал, струва си да носите защитна маска и ръкавици. Преди употреба е добре охладената пепел да се пресее през фино сито, за да се отстранят по-едрите дървесни остатъци. Съхранявайте я в плътно затворен съд, за да я предпазите от влага.
Никога не използвайте дървесна пепел върху киселолюбиви растения, които предпочитат ниско pH на почвата. В останалите случаи дозирайте внимателно, за да не предизвикате неблагоприятно за растенията засоляване.
Как да използвате пепел в градината?
Още: Ако направите това, пепелта ще се превърне в отрова, вместо в тор
Вече знаем, че дървесната пепел от камина или печка е съкровището на всеки градинар. Не си струва да я изхвърляте, тъй като има много приложения. Съдържа ценни минерали, които не само подобряват свойствата на почвата, но и подпомагат здравословния растеж на растенията.
1. Откисляване на почвата
Дървесната пепел е алкална, което повишава рН на почвата. Това ще помогне при подкислени почви, точно както калциевите торове, използвани за тази цел.
2. Като тор
Още: Пепел в градината? Да, но само ако спазите тези 5 важни правила
За растения, които предпочитат алкална или неутрална почва, дървесната пепел е отличен тор. Особено я обичат доматите, чушките, чемширите, жасминовите дървета, дряните и овощните храсти. Можете също така да наторявате тревни площи с мъх.
3. Добавяне към компост
От време на време, когато слагаме органични остатъци в компоста, ги поръсваме с дървесна пепел. Така ще обогатим тора и ще се отървем от неприятната миризма от компостера.
Още: Какво може да горите в камината и какво не трябва?
4. Репелент срещу вредители
Опитните градинари знаят отлично, че листните въшки и колорадският бръмбар стоят далеч от растенията, поръсени с дървесна пепел. Също така си струва да го разпръснете около посевите, за да създадете бариера срещу охлюви.
5. Начин за борба с болестите по растенията
Опрашването на културите с пепел предпазва не само от вредители, но и от болести. Може да защити растенията срещу сива плесен, брашнеста мана и струпясване по ябълката.
Още: Печки на дърва и камини: Защо търсенето е огромно?
6. Топене на сняг и лед
През зимата си струва да разпръснете дървесна пепел на тънък слой върху алеята и тротоарите. Това ще ускори топенето на снега и леда и ще намали риска някой да се подхлъзне пред къщата. Недостатъкът на този метод обаче е, че пепелта ще трябва да се почисти по-късно.
Как да използвате пепел у дома?
Пепелта от камината има много приложения не само в градината, но и в домакинството. Струва си да видите колко универсален е този материал.
1. Абсорбира влагата
Ако имате проблем с прекомерната влага вкъщи, което дори може да доведе до появата на мухъл по стените, използвайте дървесна пепел. Струва си да я изсипете в малки чинии и да я поставите в ъглите на къщата, особено в кухнята и банята. Също така е добра идея да оставите пепелта във влажно мазе.
2. Неутрализиране на миризми
Пепелта абсорбира неприятните миризми точно като активен въглен или сода бикарбонат. Можем да я изсипем в чиния и да я оставим в шкаф или хладилник.
3. Почистване на стъклото на камината
Смесете шепа пепел с малко вода до получаване на гъста паста. С помощта на кърпа или вестник го разстелете върху мръсното стъкло на камината, като търкате внимателно. Не забравяйте, че пепелта трябва да бъде пресята, за да не надраска стъклената повърхност.