Защо кейлът е толкова здравословен
Кейлът има здравословно разпределение на макронутриенти и съдържа редица витамини. В по-голямата си част кейлът се състои от вода (85%) и фибри, които допринасят за оптималното храносмилане. Освен това той е един от зеленчуците с оптимален аминокиселинен профил и висока биологична стойност. По-специално, триптофанът се намира във високи количества, който е необходим за производството на серотонин в мозъка и по този начин индиректно подобрява настроението.
Зеленчуци, които можете да ядете от корена до стъблото
Известно е, че зеленчуците съдържат малко или никакви мазнини, което се отнася и за кейла. Въпреки това, този вид зеле съдържа малки количества омега-3 мастни киселини, които намаляват възпалението, предпазват сърдечно-съдовата система, понижават нивата на LDL холестерола и поддържат централната нервна система и всички процеси в мозъка.
Витаминно съдържание
Кейлът обаче не се превръща в суперхрана заради своя аминокиселинен и мастен профил, а заради високото си съдържание на витамини, минерали и микроелементи: Кейлът съдържа почти всички витамини от група В и повече витамин С от другите видове зеле; Калций също не се намира в никакви зеленчуци (с изключение на диви зеленчуци като коприва) в толкова големи количества.
В допълнение кейлът се отличава с изключително високо съдържание на витамин К: 100 грама зеленчукова обвивка три пъти повече от дневната нужда! Витамин К е отговорен основно за съсирването на кръвта, но също така предпазва костите и предотвратява съдовите отлагания, които могат да доведат до артериосклероза.
Повече от 40 флавоноида (вторични растителни вещества) в кале намаляват риска от рак (предимно на храносмилателните органи и рак на кръвта) и укрепват имунната система.
Не на последно място трябва да се спомене хлорофилът като благоприятен за здравето фактор. Освен всичко друго, хлорофилът може да потисне възпалението, да предотврати деменция и диабет и да подобри изграждането на мускулите и отстраняването на тежки метали.
Какви са позлите на зелето
В зелето има голямо разнообразие от хранителни вещества. Порция от 80 г – една от нашите пет на ден – осигурява около една десета от дневните ни фибри и желязо, 18% от нашите нужди от фолат (витамин В, който е особено важен, когато се опитваме да забременеем и през първите 12 седмици от бременността за намаляване на риска от дефекти на невралната тръба като спина бифада) и почти половината от количеството витамин С, от което се нуждаем всеки ден.
Коя е една от най-полезните храни, която може да подарите на тялото си?
Ползите на кейла
Кейлът е електроцентрала и съдържа много по-високи нива на повечето хранителни вещества от зеленото зеле – то осигурява около половината от дневните ни нужди от витамин А и фолат, както и всичките ни нужди от витамин С. Освен това е един от най-богатите хранителни източници на лутеин и зеаксантин – има 81 пъти повече от савойското зеле. Тези два антиоксиданта са жизненоважни за здравите очи и предпазват от свързана с възрастта макулна дегенерация.
Кейл или зеле – кое е по-полезно
И двете зеленолистни допринасят за нашата диета от пет на ден и добавят обем към нашите ястия, а зелето може да помогне за увеличаване на приема на много витамини и минерали. Но кейлът издига нивата на хранителни вещества до нови висоти, обяснявайки защо често се нарича „суперхрана“.
Как да готвим кейл и зеле
За приготвянето им се отстраняват външните листа, които имат по-лош цвят или са по-рехави. Разрязват се на две или на четвъртинки, в зависимост от количеството за консумация, и се изплакват добре в студена вода. Центърът обикновено се отстранява, освен ако не се готви на цели парчета, в който случай центърът служи за задържане на листата.
Защо да приемаме калций от КЕЙЛ вместо от млечни продукти
Можете да изпразните центъра и да напълните дупката и след това да го сготвите целия. Пълнят се и цели листове. Зелето може да се настърже, за да се сотира или да се добави към супи, точно както бихте направили други зеленчуци.
Бялото зеле е това, което използвате за приготвяне на кисело зеле и салати. Савойското зеле е добро и сурово. Шиповото зеле е най-добре да се готви и приготвя като бяло зеле. Червеното зеле или червеното зеле е най-добре да се готви бавно.
Кейлът се приготвя, като първо се отделят листата от стъблото, след което се отстранява голямата жилава жилка от всеки лист и се измива добре. Кейлът се използва в зеленчукови сокове и салати или се приготвя на пара, вари се или се задушава за няколко минути, докато омекне. Може да се добавя към супи и яхнии.