Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Над колко часа на ден компютърът се превръща във вреден?

17 ноември 2022, 18:36 часа

Вярно ли е, че компютърът влияе негативно на зрението?

Първите проучвания за отрицателното въздействие на компютъра върху човешкото здраве се появяват в края на 90-те години на миналия век - дотогава повече от 100 държави са се свързали към мрежата (тогава думата "Интернет" не съществува).

Едва през 2017 г. изследователите изчислиха времето, което може да бъде прекарано пред монитора без вреда за здравето.

Ето какво се случи: по-малко от шест часа е норма, възможно е и повече, но има риск да си получите депресия или друго психическо разстройство. Година по-късно експертите увеличиха "нормалния" диапазон до 7-8 часа.

Оттогава науката не е постигнала голям напредък в изучаването на този въпрос и изследванията по тази тема вече са остарели. Експертите просто не са в крак с развитието на технологиите. Освен това вече не се произвеждат наистина вредни монитори. Новите компютри и джаджи наистина са по-безопасни от по-старите модели. Но това не ги прави напълно безобидни.

Синдром на компютърното зрение

Време и възраст за работа с компютър

Деца под две години обикновено не се препоръчва да бъдат допускани до екрани. До пет години може да гледа около 20 минути, от пет до седем години - 40 минути. Учениците могат да седят пред компютъра около час. В същото време непрекъснатото време пред екрана не трябва да надвишава половин час. При възрастни след четири часа работа на компютър може да се развие компютърен синдром.

Как влияе компютъра на здравето?

Влошаване и дефокусиране на зрението, вътреочно налягане, болка в очите и шията, мигрена. Компютърният синдром може да се разпознае по сухота и зачервяване на очите, хронична умора и намалена зрителна острота. Друго последствие, с което могат да се сблъскат феновете на „разходката“ по телефона, е синдромът на карпалния тунел. Проявява се с изтръпване на ръцете и болка в пръстите. Всичко това може да се избегне, ако следвате прости правила.

Лек за уморените очи и добро зрение

Намалете времето пред екрана.

Следвайте правилото 20-20-20. Същността му е да правите почивка за 20 секунди на всеки 20 минути. През това време трябва да гледате точка на 20 фута от вас (около шест метра). Извиненията не се приемат - задайте напомняне или будилник.

Правете гимнастика за очите. Офталмологът съветва периодично да се изпълняват упражнения. Протегнете ръката си пред себе си - първо погледнете палеца, след това в далечината, към хоризонта. Задръжте очите си във всяка позиция за 10 секунди. Повторете 10-15 пъти. Спортове като бадминтон и тенис на маса тренират добре зрението ви.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес