Макар и рядко при хора без определени хронични здравословни състояния, можете да предозирате магнезий. Симптомите могат да включват проблеми с храносмилането и респираторен дистрес, наред с други.
Магнезият е минерал, който се намира естествено в много храни и във вашето тяло. Въпреки това, както при повечето неща, има опасности, свързани с получаването на твърде много.
Предозирането с магнезий може да доведе до това, което е технически известно като хипермагнезиемия. Това е, когато в кръвта ви има твърде много магнезий. Може да се появи при хора с хронични заболявания, като хронично бъбречно заболяване, въпреки че е рядко.
Предозирането с магнезий може също да е резултат от приема на твърде много добавки или лекарства, съдържащи магнезий.
И така, как действа този минерал и какво се случва, когато получите твърде много от него?
Ролята на магнезия
Магнезият изпълнява много функции в човешкото тяло. Важно е за:
- протеинов синтез
- здравословно образуване на кости
- регулиране на кръвното налягане
- поддържане на здравето на сърцето
- производство на енергия
- нервна функция
- контрол на кръвната захар
- електрическа проводимост в сърцето
Според Службата за хранителни добавки на Националния институт по здравеопазване здравите възрастни мъже обикновено трябва да консумират 400 до 420 милиграма магнезий дневно. Здравите възрастни жени трябва да консумират 310 до 320 мг дневно. На бременните жени се препоръчва да приемат по-висока доза от жените, които не са бременни.
Какво да ядете, за да спите добре: 11 храни, богати на магнезий
Ако приемате допълнителен магнезий, максимумът, който възрастен трябва да приема, е 350 мг дневно. Допълнителният магнезий е различен от магнезия, който се среща естествено в храните, които ядете.
Службата за хранителни добавки отбелязва, че „твърде много магнезий от храната не представлява риск за здравето при здрави индивиди, тъй като бъбреците елиминират излишните количества в урината.“ Той също така отбелязва, че "високите дози магнезий от хранителни добавки или лекарства често водят до диария, която може да бъде придружена от гадене и коремни спазми."
Магнезият може да бъде предписан за предотвратяване на мигренозно главоболие с дневна доза над 350 мг на ден. Тези дози трябва да се приемат само под лекарско наблюдение.
Източници на магнезий
Магнезият се намира в различни храни, особено тези с много фибри. Ядки, листни зеленчуци, бобови растения и пълнозърнести храни са сред най-добрите източници. Някои специфични храни с високо съдържание на магнезий включват:
- бадеми
- спанак
- кашу
- фъстъци
- пшенични зърнени храни или хляб
- соево мляко
- черен боб
- фъстъчено масло
Но храната не е единственото място, където ще намерите този минерал. Ще го намерите и в добавки и определени лекарства.
Например, магнезият е активната съставка в някои лаксативи. Въпреки че тези лекарства може да имат по-високо количество елементарен магнезий, обикновено не е опасно. Поради слабителния ефект, вие не усвоявате целия магнезий. Вместо това, той се измива от тялото, преди да има шанс да окаже голямо въздействие.
Службата за хранителни добавки обаче отбелязва, че „много големи дози магнезий-съдържащи лаксативи и антиациди (обикновено осигуряващи повече от 5000 мг/ден магнезий) са свързани с магнезиева токсичност.“
Магнезият също присъства в някои лекарства за лошо храносмилане или киселини в стомаха.
Рискови фактори
Хипермагнезиемията е рядка, тъй като бъбреците работят, за да се отърват от излишния магнезий. Предозиране с последваща хипермагнезиемия най-често се наблюдава при хора с лоша бъбречна функция, след като приемат лекарства, съдържащи магнезий, като лаксативи или антиациди.
Именно поради този риск хората с бъбречно заболяване са предупредени да не приемат магнезиеви добавки или лекарства, които съдържат този минерал. Свързаните рискове също са по-високи за хора със сърдечни заболявания и стомашно-чревни разстройства.
Какво се случва при предозиране с магнезий
Симптомите на предозиране с магнезий може да включват:
- диария
- гадене и повръщане
- летаргия
- мускулна слабост
- анормална електрическа проводимост в сърцето
- ниско кръвно налягане
- задържане на урина
- респираторен дистрес
- сърдечен арест
Като цяло, рискът някога да получите предозиране с магнезий е изключително нисък за обикновено здрав човек. Все пак е възможно да имате твърде много в определени случаи.
Кой е най-добрият магнезий за костите
Ако изпитвате нежелани симптоми, като диария, когато приемате магнезиеви добавки или лекарства, съдържащи магнезий, може да приемате твърде много магнезий в тези форми. Ако случаят е такъв, може да се наложи да говорите с Вашия лекар за насоки.
За хора с увредена бъбречна функция, обсъдете рисковете от съдържащите магнезий лекарства и добавки с вашия лекар, за да гарантирате вашата безопасност.
От другата страна на спектъра може да загубите твърде много магнезий от някои сериозни заболявания, злоупотреба с алкохол или прием на определени лекарства. Ниските нива на магнезий могат да доведат до проблеми като мигренозно главоболие. Научете повече за магнезия и мигрената.