Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Минуси на пластмасовата дограма. Все повече хора се отказват от нея

13 май 2021, 06:35 часа

Предимствата на пластмасовата дограма изглежда са неоспорими: херметичност, която помага за задържане на топлината и предпазва от уличния шум и прах, удобна експлоатация. Но дали всичко наистина е толкова добро?

С течение на времето се появи концепцията, че пластмасовите прозорци са красиви, практични и модерни.

PVC прозорците бързо завладяха пазара. Това е разбираемо: въпреки приличната цена, тези прозорци предоставят възможност да се спестят повече пари за отопление на къщата и адекватна температура на въздуха дори при сурови зими.

В наши дни пластмасовите прозорци губят популярност. През годините стават видими не само техните предимства, но и техните недостатъци.

Минуси на пластмасовата дограма

Токсични вещества

Пластмасата има голям списък от токсични добавки, а именно: стабилизатори на основата на олово, фунгициди, пластификатори. Оловото е един от най-вредните елементи. Оловото навлиза в човешкото тяло с въздуха, храната и водата. И има свойството да се натрупва в тялото и костите, провокирайки заболявания на бъбреците, черния дроб и нервната система. Възрастните хора и децата са най-уязвими дори при малки дози олово. Експертите на прозорците казват, че без значително нагряване оловото не се отделя от пластмасата. Но много от тях вече заменят оловото с почти безобидни стабилизатори.

Трудности с вентилацията

Оказа се, че ключовото предимство на пластмасовите прозорци – изолацията на помещението от въздуха отвън – също е „минус“.

В жилищните сгради вентилационната система е проектирана, като се отчита естественият приток на уличен въздух през прорези в дограмата и входните врати. Въздухът, циркулиращ в стаите, абсорбира, събира вредни примеси и изтича през вентилационните канали, разположени в кухнята и банята.

Херметичността на пластмасовия прозорец е пречка за потока на уличния въздух в помещението, като по този начин нарушава вентилацията. Поради тази причина се наблюдава замъгляване на прозорците (кондензация). Влажността се увеличава, което е благоприятно за патогени, гъбички и плесени.

Прозорците, които не “дишат”, увеличават концентрацията на прах. В резултат на това могат да се развият алергии, дерматологични заболявания, астма.

Според германски експерти, безпрецедентният ръст на астма, алергии, дерматологични и онкологични заболявания през последните десетилетия пряко зависи от микроклимата в жилищните помещения и пластмасовите прозорци.

Уязвимост към механични повреди

Самите производители на прозорци са съгласни, че е изключително трудно да се отстрани възникнала механична повреда. Драскотините и вдлъбнатините не могат да бъдат премахнати.

Самият стъклопакет може да бъде заменен с нов, но драскотините и вдлъбнатините по рамките са завинаги.

Проблеми с ремонта

Успехът на ремонтните работи зависи от качеството на самия прозорец и монтажа. При закупуването му е препоръчително да изискате сертификати за съответствие и качество.

Значителен коефициент на разширение на PVC профила

В горещо време материалът на прозореца се разширява значително, а при студено време се свива (според законите на физиката). По тази причина върху пластмасата се образуват пукнатини. Измръзването може да помогне за отделяне на структурата на прозореца от пяната.

Риск от взлом

Да ги отвориш отвън е съвсем реално и лесно.

Повече от 150 общности в Европа са забранили PVC продуктите или прилагат стратегия за постепенно прекратяване на използването им в обществени сгради.

Експертите съветват да замените пластмасовите прозорци с дървени, осигуряващи притока на чист въздух. В края на краищата прозорците са доста дългосрочна инвестиция и не е препоръчително да пестите от тях.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес