Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мехлемът от прополис има антибактериално и регенериращо действие

28 май 2024, 14:22 часа

Мехлемът от прополис, естествено средство, получено от смолистото вещество, събирано от медоносните пчели от пъпките и соковете на дърветата, привлече значително внимание заради силното си антибактериално и регенериращо действие. Този мехлем, богат на биоактивни съединения, се използва от векове в традиционната медицина за лечение на различни заболявания, особено такива, свързани с кожни инфекции и рани.

Антибактериалните свойства на мехлема от прополис се дължат главно на неговия сложен състав, който включва флавоноиди, фенолни киселини и естери. Доказано е, че тези съединения проявяват широкоспектърна антибактериална активност срещу различни патогени, включително грам-положителни и грам-отрицателни бактерии.

Проучванията показват, че прополисът може да потисне растежа на бактерии като Staphylococcus aureus, Escherichia coli и Pseudomonas aeruginosa, които са чести причинители на кожни инфекции и усложнения на рани. Механизмът на антибактериалното му действие включва разрушаване на бактериалната клетъчна стена и мембрана, потискане на протеиновия синтез и предотвратяване на бактериалната адхезия и образуването на биофилм.

Облекчаване на болката при плексит

В допълнение към антибактериалното си действие прополисовият мехлем е известен с регенеративните си свойства, които играят решаваща роля при заздравяването на рани. Биоактивните компоненти в прополиса стимулират различни клетъчни процеси, които са от съществено значение за възстановяването на тъканите.

Флавоноидите и фенолните съединения подпомагат ангиогенезата - образуването на нови кръвоносни съдове, което е от жизненоважно значение за снабдяването на заздравяващата тъкан с хранителни вещества и кислород. Тези съединения също така засилват активността на фибробластите, което води до повишено производство на колаген, който е от решаващо значение за затварянето на раната и образуването на нова кожа.

Прополисът проявява противовъзпалителни свойства, които допълнително подпомагат процеса на заздравяване. Възпалението е естествен отговор на нараняването, но прекомерното възпаление може да забави заздравяването и да причини допълнително увреждане на тъканите. Прополисът помага за модулиране на възпалителния отговор, като намалява подуването, болката и зачервяването. Тази модулация се дължи отчасти на способността му да потиска производството на провъзпалителни цитокини и ензими, като по този начин създава оптимална среда за заздравяване на раните.

Компрес от лук помага за болки в петите

Антиоксидантната активност на прополиса също допринася за регенеративното му действие. Оксидативният стрес, причинен от дисбаланса между свободните радикали и антиоксидантите в организма, може да възпрепятства оздравителния процес и да доведе до хронични рани. Съдържащите се в прополиса антиоксиданти, като флавоноидите, неутрализират свободните радикали и предпазват клетките от оксидативно увреждане, като по този начин подпомагат оздравителния процес.

Клиничните приложения на прополисовия мехлем са разнообразни. Обикновено се използва за лечение на леки порязвания, изгаряния и ожулвания поради способността му да предотвратява инфекции и да подпомага бързото заздравяване. В случай на хронични рани, като диабетни язви и рани от натиск, е доказано, че прополисовият мехлем подобрява резултатите от заздравяването, често когато конвенционалните лечения са се провалили. Естественият му състав го прави подходящ и за лица с чувствителна кожа или такива, които предпочитат подходи на алтернативната медицина.

Прополисовият мехлем е ефективен при лечение на дерматологични състояния като екзема, псориазис и акне. Антибактериалните му свойства помагат за контролиране на микробната флора на кожата, като намаляват инфекциите и възпаленията, свързани с тези състояния. Регенериращите ефекти подпомагат възстановяването на кожната бариера и подобряват цялостното състояние на кожата.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес