Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лукът - полезен или вреден?

08 януари 2024, 17:11 часа

Лукът (Allium cepa L.) е член на семейство Кокичеви (Amaryllidaceae), което включва и други ароматни зеленчуци като чесън и праз.  Зеленчуците Allium съдържат терапевтични масла, в които има серни съединения (цистеин сулфоксиди). Те са причината за характерната миризма и вкус на лука, както и за многобройните му ползи за здравето.

Видове лук

Съществуват няколко вида лук, сред които:

* бял, жълт и червен лук
* зелен лук
* перлен лук
* испански лук
* праз
* сладък лук
* див лук.

9 впечатляващи ползи за здравето от лука

Хранителна стойност

Една чаша (около 160 г лук) съдържа:

* 64 калории
* 15 г въглехидрати
* 2 г протеини
* 0,2 г мазнини
* 3 г фибри
* 11,8 мг витамин С
* 0,2 мг витамин В6
* 0,2 мг манган
* 30,4 мкг (микрограма) фолиева киселина
* 234 мг калий
* 46 мг фосфор
* 0,1 мг тиамин
В лука има също витамин А, витамин К, ниацин, пантотенова киселина, холин, бетаин, калций, желязо, магнезий, цинк, мод и селен.

Ползи за здравето

Помага в борбата с рака

Според много клинични проучвания лукът намалява риска от развитие на рак на дебелото черво, яйчниците и устата заради богатия си запас от антиоксиданти, които предотвратяват увреждането на клетките. Серните съединения на лука предотвратяват растежа на тумори и развитието на рак чрез защита на клетките от мутация и предизвикване на апоптоза. Тези съединения предпазват от ракови заболявания на стомашно-чревния тракт според изследване, публикувано през 2016 г. от Националния раков институт.

Помага за сърдечното здраве
Лукът има фибринолитични ползи, което означава, че осигурява сърдечно-съдова защита чрез намаляване на риска от образуване на кръвни съсиреци. Освен това, помага за предпазване от „лошия“ LDL холестерол чрез ограничаване активността на вредните свободни радикали в кръвоносните съдове.

Ако всеки ден ядете ЛУК, с тялото ви ще се случи ето ТОВА

Помага за поддържане на здрави кости
Лукът помага за здравето на костите чрез насърчаване на по-голяма минерална плътност на костите, което намалява риска от костни фрактури.

Понижава риска от артрит и астма
Тъй като лукът е чудесна противовъзпалителна храна, той е един от най-добрите избори за зеленчуци, ако страдате от болезнени възпалителни заболявания като артрит или астма. Според Националната артритна фондация кверцетинът, открит в лука, е особено полезен за страдащите от артрит, тъй като помага за инхибиране на левкотриени, простагландини и хистамини, причиняващи възпаление, които водят до болка и подуване.

Помага при дихателни инфекции
Ако страдате от настинка или дихателно заболяване, опитайте да консумирате повече лук като естествен начин да преборите тази настинка. Експерти смятат, че някои фитонутриенти в лука увеличават имунната защита, боярт се с възпалението, намаляват слузта в носните проходи, белите дробове и дихателната система и помагат да се възстановите по-бързо.

Помага за подобряване на плодовитостта
Антиоксидантите оказват голямо влияние върху параметрите на здравето на спермата, така че лукът е естествен начин за подобряване на плодовитостта. Учени от университета Азад в Иран изследват ефектите на лука върху плодовитостта на плъхове и откриват, че общият тестостерон значително се повишава, както и концентрацията, жизнеспособността и подвижността на сперматозоидите при плъховете, които получават голямо количество лук в продължение на 20 дни.

Подобрява съня
Много хора твърдят, че ако помиришат лук преди лягане, заспиват по-бързо. 

Рискове и странични ефекти

В началото на 20-ти век възниква мит, че нарязаният лук е токсичен и отровен, когато се съхранява в хладилник поради склонността му да абсорбира бактерии. Проучвания показват, че това не е вярно. Обратното, лукът притежава антибактериални свойства.

Известно е, че нарязаният лук убива или инхибира растежа на няколко вида микроорганизми, включително такива, които могат да предизвикат хранително отравяне, така че лукът е не само безопасен за ядене, но и полезен.

Лукът може да предизвиква реакции при хора, които страдат от лошо храносмилане на FODMAP храни (FODMAP означава „ферментиращи олигозахариди, дизахариди, монозахариди и полиоли“), а също и от състояния като киселини или киселинен рефлукс. Ако получите странични ефекти от лука като подуване на корема, газове или коремна болка, може да се наложи да опитате да спрете консумацията му за известен период от време, за да видите дали симптомите се изчистват.

Някои хора могат да усвояват малки количества варен лук по-добре от големи количества суров лук. Ако белият, червеният или жълтият лук ви притеснява, опитайте вместо това с праз и див лук, които обикновено причиняват по-малко проблеми с храносмилането, но също така добавят вкус в ястията и са богати на полезни хранителни вещества.
Докладите показват, че лукът всъщност е един от най-малко замърсените с пестицидни химикали зеленчуци. 

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес