Запекът е често срещано заболяване, което може да засегне хора от всякакъв пол и възраст. Статистиките показват, че е два пъти по-често срещано при жените и с напредване на възрастта е по-вероятна появата му. Запекът не означава само рядко и трудно изхождане, но може да означава и неспособността на човек да изпразва червата си напълно.
Запекът също може да се изявява както в промени в честотата на изхождането, така и в промени в консистенцията на изпражнението (твърдост и съдържание на течности). Сериозността на заболяването варира между хората. Най-често боледуването от запек е краткосрочно, но в други случаи, това може да се превърне в хроничен проблем, който води до болки, дискомфорт и влияе на цялостното качество на живот.
Около 14% от хората в света изпитват хроничен запек в даден момент.
Запекът има различни причини, но често е резултат от бавно движение на храната през храносмилателната система.
Предлагаме ви 3 храни, които могат да помогнат за облекчаване на запека.
1. Сини сушени сливи
Наистина сушените сини сливи се използват широко като естествено средство при запек.
Те съдържат големи количества фибри, около три сушени сини сливи. са 8% от препоръчителния дневен прием на фибри от American Heart Association.
Представяте ли си: Тези храни и алкохолът помагат при запек
Неразтворимите фибри в сушените сливи, известно като целулоза, увеличават количеството вода в изпражненията. Междувременно, разтворимите фибри в сушените сливи ферментират в дебелото черво, за да произведат мастни киселини с къса верига.
В допълнение, сушени сини сливи съдържат сорбитол. Този захарен алкохол не се абсорбира добре от организма, което води до навлизане на вода в дебелото черво и причинява слабително действие при малък брой хора.
И накрая, сухите сливи също съдържат фенолни съединения, които стимулират полезните чревни бактерии. Това наистина е със слабителен ефект.
2. Ябълки
Ябълките са богати на фибри. Всъщност една средна ябълка, която не е белена (около 182 грама), съдържа 4.4 грама фибри, което е 17% от препоръчителния дневен прием.
Приблизително 2,8 грама от тези фибри са неразтворими, а 1,2 грама са разтворими.
В червата пектинът бързо ферментира от бактериите, за да образува мастни киселини с къса верига, които привличат вода в дебелото черво, омекотяват изпражненията и намаляват времето за преминаване на червата.
Какво никога не трябва да ядем при запек - спестете си тези проблеми!
3. Круши
Ябълките са лесен начин да увеличите съдържанието на фибри в диетата си и да облекчите запека.
Крушите са друг плод, богат на фибри, с около 5,5 грама фибри в средно големи плодове (около 178 грама). Това е 22% от препоръчителния дневен прием на фибри.
В крушите има много фруктоза и сорбитол, в сравнение с други плодове.
Фруктозата е вид захар, която е слабо абсорбирана при някои хора. Това означава, че тя стимулира движението на червата.
Крушите също съдържат сорбитол. Подобно на фруктозата, сорбитолът не се абсорбира добре в организма и действа като естествен лаксатив.
Може да включите тези плодове в диетата си по най-различни начини. Яжте ги сурови или варени, със сирене или да са част от салати, солени ястия и печени продукти.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!