Алергичната кашлица по принцип, независимо дали през деня или нощем, е суха и упорита. Възниква в моментите, когато човек контактува с алергенно вещество - например, прах (става дума за домашен прах), кучешки или котешки пърхот, цветен прашец от дървета и/или билки. Такава кашлица по-често се среща пролетно и есенно време. Но е възможно да се появи и през зимата, понеже средата за обитаване е по-затворена в този сезон на годината и благоприятства натрупването във въздуха на алергенни вещества.
Ето какво ни разяснява д-р Кларис Безера.
Причини за алергична кашлица
Обикновено алергичната кашлица често се предизвиква от респираторна алергия, а главните причини са растителният прашец и домашният прах. Тя може да възникне също и поради наличието на животински косми и пера, гъбички или изкуствени вещества, които присъстват в околната среда - от типа на парфюми, хлор в басейна за плуване или просто цигарен дим.
Лекар: Това е най-голямата грешка при лечение на кашлица
Главни симптоми
Алергичната кашлица си личи по това, че е упорита, суха и дразнеща – тоест, липсват храчки или други секрети. Тя се появява няколко пъти в денонощието, особено се засилва нощем.
Възможно е човек да има респираторна алергия и да не го знае. Това е причината, поради която, ако ви измъчва упорита и суха кашлица, най-доброто, което може да направите, е да отидете на преглед при алерголог. Децата с алергични родители имат по-голяма склонност към развитие на респираторна алергия и затова вероятността да страдат от подобна кашлица също нараства.
Защо кашлицата се влошава през нощта?
Кашлицата става по-силна и дразнеща през нощта, защото постназалното изтичане на секрети се влошава в легнало положение - тоест, секретите от носа остават в задната част на гърлото, вместо да излязат през ноздрите. Така се активира кашличният рефлекс, за да може организмът да изхвърли натрупаната слуз.
Лекари съветват: Кашлицата по време на сън може да е симптом на по-сериозно заболяване
Основните причини за нощна кашлица, която особено засяга децата, са следните:
- Респираторна алергия от рода на ринит или астма.
- Неотдавнашна вирусна инфекция в дихателните пътища, като настинка, грип или пневмония.
- Наличност на чужди тела в носа - например, зърна, семки, ядки.
- Вдишване на дим или изпарения, които могат да възпалят тъканите в гърлото и носа.
- Емоционално напрежение, уплаха от тъмното и нежелание на детето да спи самичко.
- Гастроезофагеален рефлукс: когато полусмляна храна се връща в хранопровода от стомаха и така дразни гърлото.
Възможна друга причина, провокираща нощна кашлица, е уголемяването на аденоид - защитна структура между гърлото и носа, което уголемяване благоприятства натрупването на секрети.
Как се извършва лечението?
Алергичната кашлица се лекува, като се акцентира върху нейната причина, тоест, преди всичко предпазване от контакт с алергенното вещество. Важно е да се пие повече вода – това успокоява успокоите гърлото и облекчава донякъде кашлицата. После лекарят предписва ефективно и специфично лекарство.
Натурални сиропи за алергична кашлица
Добри варианти са домашно приготвени сиропи от моркови с мед или риган - тези продукти имат свойства, които ограничават кашличния рефлекс. Подходящо домашно лечение на сухотата, която е сред основните характеристики на алергичната кашлица, е ежедневното приемане на меден сироп с прополис.
Съставки: 3 капки екстракт от прополис, 1 с. л. мед.
Разбърквате съставките и след това изпивате сместа. Препоръчително е да приемате 2 до 3 лъжици дневно. Макар това домашно лекарство да успокоява донякъде кашлицата, в лечението винаги трябва да се прилагат антиалергични медикаменти по лекарска препоръка.
Други домашни средства, които помагат за облекчаване на кашлицата, са да увеличите приема на течности, да правите парни инхалации, да смучете бонбони с мента или мед или да използвате ароматотерапия чрез уханията на лечебни растения като евкалипт, череша, мента.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.