Всяка болест налага своите ограничения. Ако сте изправени пред заболяване като колит, най-вероятно вашият лекар ви е обяснил каква диета трябва да следвате.
Възможно е лекарят да ви посъветва постоянно да следвате тази диета. В действителност при улцерозен колит можете да ядете както вкусно, така и здравословно и най-важното - полезно за червата. Нека веднага да отбележим, че храненето играе особено важна роля при улцерозен колит и без него просто няма смисъл да се приемат лекарства. Това важи особено за пациентите през първата година след поставяне на диагнозата – това е най-трудният период, изискващ максимални грижи за здравето на червата.
Кои са "позволените храни" при колит?
Общи правила за хранене
Диетата за улцерозен колит на червата играе особено важна роля като част от комплексната терапия. Ако пренебрегнете основните правила, това може да забави възстановяването ви и да влоши вашето благосъстояние. Чрез правилния избор на продукти вие не само ще подобрите работата на червата, но и ще осигурите на тялото необходимите хранителни вещества, което означава, че значително ще удължите ремисията.
Когато създавате меню, трябва да вземете предвид целите си:
· Намаляване на ферментацията в червата.
· Попълване на хранителни дефицити.
· Намаляване на мазнините и простите въглехидрати в диетата.
· Максимално намаляване на натоварването върху чревната лигавица (варене на храна, пара).
Следните продукти са приемливи и дори препоръчителни:
1. Чисто месо. При колит, особено по време на възстановяване след остър период, има нарушение на протеиновия метаболизъм, така че протеиновите храни трябва да се консумират редовно. Можете да използвате птиче, заешко, риба и телешко месо. Можете да готвите месо на пара, варене и задушаване.
2. Зърнени храни. Всичко с изключение на перлен ечемик и просо. Също така е по-добре да готвите каша във вода. Но имайте предвид, че ползите ще дойдат само от пълнозърнести каши, а не от инстантни заготовки. Освен това е важно да сварите зърнените храни. Необработените зърна могат да увредят червата ви.
Какво е най-добре да ядем при колит?
3. Зеленчуци и плодове. Те са от съществено значение за червата. Благодарение на съдържанието на фибри те нормализират перисталтиката и премахват токсините. За да направите ястията си здрави, гответе на пара, печете без олио или варете зеленчуци.
4. Зеленина. Особено полезно е поради високото си съдържание на витамини. Може да се използва като подправка, особено след като е по-добре да се избягват други добавки.
5. Риба. От съществено значение като източник на омега-3 мастни киселини. Менюто трябва да включва нискомаслена риба, варена или на пара.
6. Напитки. Можете да пиете чай, слабо кафе, плодови напитки и компоти, но като цяло обемът на течността трябва да бъде намален, за да не се измият хранителните вещества от червата.
Струва си да се подчертаят забранените продукти:
1. Бързото хранене е строго забранено. Това е голямо количество мазнини и не винаги пресни съставки, което е много опасно за червата.
2. Маслените сладкиши предизвикват запек и болезнени спазми, затова ги изключете от менюто.
3. Алкохолът е вреден за всички и особено за тези с улцерозен колит. Избягвайте напълно алкохолните напитки. Особено опасна е консумацията на газирани напитки - шампанско, пенливи вина, коктейли с голям брой добавки. Между другото, газираните безалкохолни напитки и като цяло индустриалните лимонади също няма да донесат никаква полза.
Кои са "позволените храни" при колит?
4. Сладкото нарушава метаболитните процеси. Ако има признаци на затлъстяване и метаболитни нарушения, рискувате да добавите няколко килограма.
5. Пърженото месо, разбира се, е вкусно, но отнема много време за смилане. В същото време се увеличава натоварването на абсолютно всички храносмилателни органи.
6. Консервите и киселите краставички могат да повишат киселинността на стомашния сок, което само ще влоши състоянието на цялата храносмилателна система.
Ако си спомните кои храни са полезни за колит и кои са вредни, можете да създадете най-полезното и безопасно меню за улцерозен колит, с което можете значително да удължите ремисията. Но не забравяйте, че всеки организъм е уникален. Някои хора понасят зеленчуците под всякаква форма добре, докато други не могат да ги ядат дори след варене. Същото важи и за други продукти. Затова си водете хранителен дневник. Въведете храната, която сте добавили в диетата си, и запишете как реагират червата ви.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.