В днешно време не можем да си представим живота без смартфоните и модерните електронни устройства, но е факт, че те нанасят някои вреди както върху здравето ни, така и върху социалния ни живот. При много от хората телефоните са нещото, с което се събуждат и си лягат обаче това не е особено полезно. Нека видим как се отразяват излъчванията от мобилните устройства и кои са най-често срещаните грешки, които несъзнателно правим в ежедневието си.
Лягате си с телефона
Мобилните устройства излъчват радиовълни, а някои изследвания подсказват, че това се свързва в негативно влияние върху мозъка вследствие от дълги часове облъчвания. Категорични доказателства обаче все още няма. Минималното, което може да направи телефонът ви през нощта, е да наруши качеството на съня, защото получаването на известия и нотификации вероятно би ви събудило. Препоръчително е да държите далеч от себе си телефона, докато спите.
Вреди ли ви мобилният телефон и как да се предпазите?
Използвате електронни устройства твърде много часове
Синята светлина, която се излъчва от екраните, потиска хормона на съня - мелатонин, и за да поддържате качеството на съня си е препоръчително да не държите тези устройства близо до вас преди лягане. Синята светлина може да предизвика и увреждане на зрението, както и главоболие.
Долепяте телефона до кожата си
Има изследвания специално насочени към връзката между мобилните устройства и рака на кожата. Когато телефонът се нагрее, кожата ни бързо поема тази топлина при контакт с устройството. За да минимизирате влиянието на мобилното устройство върху мозъка и кожата си, когато говорите по него включвайте високоговорител или използвайте слушалки. Телефоните ни са изложени и на замърсяване и по тях има доста микроби и бактерии, които ако доближим до лицето си могат да доведат до появата на пъпки.
Не зареждайте телефона си в тази стая, ако искате да сте здрави
Използвате дълго време телефона си приведени
Прекаленото използване на телефона може да доведе до изкривяване или нараняване на палеца или кутрето - тендовагинит. Друг проблем, свързан със стойката ни е така наречената “чат шия” - когато сме леко наведени, за да прегледаме социалните мрежи или да си чатим с приятели. По този начин увеличаваме напрежението над гръбнака и шийните прешлени. При по-продължителната подобна стойка можем да усетим болки и напрежение във врата, както и изкривяване на правилната стойка. Телефонът е препоръчително да се държи на равнището на очите, а вратът и стойката ви да са максимално изправени.
Преценявайте времето, прекарано изцяло в социалните мрежи и помислете как то се отразява на живота ви. Вместо това може да подобрите социалните си контакти, да вършите любими хобита, да спортувате и др.