Орехите са сред най-полезните ядки, с които може да замените закуската си и да извлечете ползи за здравето си. Изключително богати на антиоксиданти, омега-3 мастни киселини и ценни вещества, предпазващи мозъка, съдовете и сърцето от редица заболявания, орехите са част от диетата ни от хилядолетия, като се хапват както сурови, така и печени, добавени към сладкиши, салати и ястия.
Орехите са калорични, подобно на всички ядки, като повечето от калориите идват от мазнините в орехите. Мазнините в тези ядки обаче са полезни за здравето и замяната на закуската с шепа орехи е добро решение и грижа за тялото. Сред мазнините, на които са богати орехите, са омега-6 мастна киселина, наречена линолова киселина, както и омега-3 алфа-линоленова киселина (ALA).
Орехите са единствените ядки, които съдържат значителни количества ALA, което ги прави толкова лечебни, ценни за здравето и предпочитани ядки за консумация. ALA са от особена полза за здравето на сърцето, намаляване на възпалението и подобряване на състава на мазнините в кръвта. Мазнините в орехите не ни плашат, те са именно онези ценни съставки, които правят орехите лечебни и отличен избор за добро здраве. Вижте какво лекуват орехите и как да се възползвате от полезните им свойства.
12 супер ползи за здравето от орехите, яжте по един на ден!
Какво лекуват орехите?
Орехите са богати на витамини и минерали, които имат пряко отношение към ползата от консумацията на орехи за здравето. В орехите ще откриете щедри количества:
- мед – минерал, който се грижи за здравето на сърцето, функциите на нервите и имунната система,
- фолиева киселина, която е особено ценна за дамите, очакващи бебе, тъй като не позволява преждевременно раждане, както и минимизира риска от раждане на дете с увреждания,
- витамин B6, който е важен за имунната система и неврологичните функции, осигурява адекватно количество В6 в тялото и не допуска анемия, породена от дефицит на В6.
12 супер ползи за здравето от орехите
Сред ползите от консумацията на орехи и сред отговорите на въпроса какво лекуват орехите, са:
- Сърдечните заболявания, рискът от развитието на които значително намалява при консумация на орехи, защото вкусните ядки понижават нивата на лошия холестерол, намаляват възпалението, подобряват функцията на кръвоносните съдове и намаляват риска от натрупване на плаки в артериите.
- Предотвратяване на онкологични заболявания – орехите са богат източник на полезни растителни съединения и могат да бъдат ефективна част от диета за предотвратяване на рак и най-вече рак на простатата, гърдата, дебелото черво и бъбреците. Орехите съдържат биоактивни компоненти с изразени противоракови свойства като
- фитостероли, омега-3 мастни киселини, елагова киселина и др.
- Множество проучвания сочат орехите като храна за мозъка, подобряваща мозъчната функция, паметта и предпазващи от различни дегенеративни заболявания като Алцхаймер. При по-възрастните хора редовната консумация на орехи е пряко свързана със значително подобряване на паметта.
- Орехите намаляват възпалителните процеси в тялото. Възпалението, което може да бъде причинено от оксидативен стрес, е в основата на много заболявания, сред които сърдечно-съдови и диабет тип 2. Диабетът е сред най-големите проблеми на съвременното общество и всичко, което може да ни помогне в борбата с него, е повече от добре дошло.
- Орехите могат да помогнат за отслабване, контрол над теглото и поддържане на тънка талия, въпреки че са високо калорични. Това се дължи на факта, че консумацията на орехи може да помогне за регулиране на апетита, потискане на глада и регулиране на теглото.
Кой да внимава с консумацията на орехи?
Въпреки доказаните ползи за здравето и благоприятното въздействие, което консумацията на орехи оказва върху функционирането на редица тъкани и органи в тялото, с тези ядки трябва да се внимава така, както с всички, тъй като е възможна алергична реакция, която в редки случаи може да е тежка и животозастрашаваща. Пациентите с алергия към ядки трябва да бъдат бдителни и да внимават с консумацията на орехи. Всички останали могат да се насладят на ползите от консумацията на тези вкусни и полезни ядки.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.