Стресът е почти неизбежна част от нашето ежедневие. Повечето хора са подложени на стрес, който е фактор, предразполагащ към множество заболявания, характерни за модерното общество. Те включват атеросклероза, инциденти със съдове (като инфаркт и инсулт), повишено артериално налягане, свръхтегло и затлъстяване, стомашно-чревни заболявания и неврози.
Самият стрес е основна причина за намалено внимание, нарушено запаметяване, чести емоционални проблеми и други негативни явления. Забързаното ежедневие често довежда до нередовно и нездравословно хранене, което значително увеличава риска от развитие на заболявания, нервни състояния и стрес.
Защо огладняваме толкова много, когато сме под стрес
Влиянието на храната върху стреса
Въвеждането на здравословно и балансирано хранене с превантивна насоченост към социално значимите болести може значително да намали вредните ефекти от стреса. Храненето има благоприятен ефект върху функциите на нервната система, умствената работоспособност, умората и възможностите за концентрация, и запаметяване.
Хранителни вещества като холин, лецитин и определени аминокиселини могат да подобрят тези функции. Холин и лецитин, които се намират в яйчния жълтък, млечни продукти, спанак и ядки, са предшественици на невромедиатора ацетилхолин, който участва в процеса на запаметяване.
Аминокиселини и тяхното влияние
Триптофанът, прекурсор на серотонина, има успокояващ ефект върху нервната система. Храни като прясно мляко, месо, банани и риба са източници на този важен невромедиатор. Аминокиселините фенилаланин и тирозин, предшественици на допамин, норадреналин и адреналин, поддържат бодърстването и концентрацията.
Глюкозата, единственият енергиен източник за мозъка, също играе важна роля. Предпочитането на естествени източници на глюкоза пред обработените захари е ключово за поддържането на дейността на мозъка и намаляването на напрежението.
4 храни, които гонят стреса - яжте ги всеки ден
Препоръки за поддържане на психичното здраве
Комбинирането на сурови ядки с мед за подобряване на умствената дейност и разумната консумация на стимуланти като кофеин са полезни, но трябва да се използват в разумни количества.
Храната играе важна роля в управлението на стреса и поддържането на психичното здраве. Избягвайте нередовно и нездравословно хранене, и подбирайте богато на хранителни вещества меню. Тези две стъпки са ключови за предпазване от отрицателните ефекти на стреса. Разнообразната и балансирана диета, фокусирана върху храните, способни да подобрят функциите на нервната система, може да се окаже мощен инструмент в борбата с ежедневния стрес.