За да поддържате бъбреците здрави е важно да наблюдавате храната, която консумирате. Бъбреците са естественият филтър на човешкото тяло. Те пропускат около 1,2 литра кръв в минута, като я почистват от токсични вещества, премахват излишната течност, поддържат кръвното налягане и участват в метаболизма на калция и фосфора.
Консумирането на червено месо всеки ден в продължение на години може да увеличи риска от развитие на хронично бъбречно заболяване, установи проучване. Консумацията на бяло или постно месо и млечни протеини няма същия ефект. Затова е най-добре да ядете комбинация от протеини от постно месо, млечни и растителни протеини.
Тези промени в устата издават болни бъбреци
Здравословният протеин се намира в храни като:
· Бобови растения и ядки;
· Соя и соеви продукти като тофу;
· Нискомаслено мляко и млечни продукти;
· Яйца;
· Пилешко и пуешко.
Рибата, богата на омега-3 мастни киселини, също е добра. Те предотвратяват високо кръвно налягане, което подобрява работата на бъбреците. Трябва да се има предвид, че морските и океанските риби съдържат много повече мастни киселини от речните.
Зелените зеленчуци са полезни и за бъбреците – те са източник на антиоксиданти, които предпазват тялото и насърчават обновяването на клетките, тъканите и органите. Не забравяйте обаче, че зеленчуците, съдържащи оксалати, увеличават риска от камъни в бъбреците. Ако имате предразположение към това, по-добре се откажете от спанака, цвеклото, киселеца, както и от фъстъците и шоколада. Храните, богати на калций - сирене, извара, мляко - помагат за неутрализирането на оксалатите и предотвратяват навлизането им в бъбреците.
12 симптома, които издават болни бъбреци
Важно е да не забравяте да пиете достатъчно вода през целия ден. Дехидратацията увеличава риска от камъни в бъбреците и също така намалява притока на кръв към органа и може да причини увреждане.
Какво вреди на бъбреците:
· големи количества сол,
· сладки напитки,
· мазни храни,
· прекомерна употреба на лекарства,
· алкохол,
· тютюнопушене и заседнал начин на живот.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.