Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви са най-честите причини за появата на халюцинации?

30 септември 2023, 16:00 часа

Когато мислим за халюцинации, повечето от нас си представят сцени от филми и телевизионни сериали, в които героите страдат от ужасяващи видения. За щастие, обаче, не винаги е така. Някои халюцинаторни форми са доста фини и далеч не означават, че човекът полудява. Проучване демонстрира, че един от всеки 20 души в света е имал халюцинации поне веднъж в живота си – това явление е по-често, отколкото изглежда.

Д-р Рафаел Порто Сикейра разказва следното. 

Какво представляват халюцинациите?

Това са психопатологични прояви в сетивното възприятие. Те са очертани по ясен и обективен начин, от едно или повече сетива (зрителни, слухови, тактилни, обонятелни и вкусови), в пространство извън реалното възприятие - но за хората, които ги виждат или усещат, са много реални. Халюцинациите може да възникнат сетивно, като придават реалност на дадено усещане. С други думи, човекът вижда, чува или усеща нещо, което не съществува - но което за него е толкова реално или даже по-реално от действителността наоколо му. Халюцинациите са явление, което се случва вътрешно и се основава на изкривявания, възникващи в самия ум.

Факторите, които предизвикват халюцинации, включват:

- психиатрични разстройства;

- заболявания (СПИН, болест на Паркинсон, деменции като Алцхаймер, бъбречна недостатъчност, мозъчни тумори, епилепсия, нарколепсия и др.);

- силни или във високи дози наркотици или лекарства; или пък тяхното спиране;

- сензорни проблеми (глухота или слепота);

- метаболитни нарушения;

- много висока температура.

Какви са видовете халюцинации?

Ето какво усещаме, когато сънуваме, че падаме

Зрителни халюцинации

Има два вида зрителни халюцинации: едни, при които човек вижда нещо, което не съществува; и други, когато визията на реалността е изкривена. Човек може да види, например:

- някого, който стои до него;

- изображения на стена;

- движещи се обекти;

- фигури.

Шизофрения, деменция, наркотици, алкохол и мигрена могат да причинят зрителни халюцинации - това е известно като аура, а при мигрената обикновено предхожда главоболието.

Слухова халюцинация

Това е най-често срещаната форма на халюцинации при шизофрения. Такива пациенти чуват гласове, които им говорят. При биполярно афективно разстройство и деменция също може да се появят слухови халюцинации, но по-рядко.

Обонятелни халюцинации

В този случай човекът усеща миризми, които не се чувстват на мястото в момента. По принцип, това са неприятни миризми - на урина, изпражнения, повръщано, гниещо месо, цигари и др. Такова състояние може да се дължи на неврологично увреждане на обонятелната система поради:

- излагане на токсични вещества;

- травма на главата;

- мозъчен тумор;

- епилепсия;

- вирус.

Кълбовидната мълния – халюцинация или тайнство от света на физиката

Тактилна халюцинация

При тактилната халюцинация човек вярва, че е докоснат, когато не е. Едно от най-известните усещания е, че отровни животни се разхождат по кожата му. По принцип това е при злоупотреба със силни наркотици.

Вкусови халюцинации

Човекът усеща вкус на храна, която не яде. Също може да почувства кръв и урина или кисел вкус в устата си. Често такъв тип халюцинации се проявяват едновременно с обонятелните.

Обща соматична халюцинация

Това е, когато някой изпитва усещането, че страда от осакатяване или е сериозно наранен. Например, сякаш животни нахлуват в тялото му, или змии пълзят в стомаха му.

Преследване

Човек може също да изпита чувството, че е преследван, в допълнение към идеи, които не са свързани с реалността.

Какви са леченията за халюцинации?

Лечението на халюцинациите може да има за цел да елиминира причината - в случая на органични заболявания; или да премахне самата халюцинация - това при психичните разстройства. Важно е пациентът да осъзнае, че лошите навици - като злоупотреба с алкохол, амфетамини или халюциногенни наркотици, са много вредни за неговото здраве, дори причиняват промени във възприемането на реалността.

Внимание! Статията предлага само информация без медицински напътствия. Не ползвайте самолечение, а винаги търсете медик-специалист!

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес