Говеждо, свинско, овнешко и дивеч са популярни видове червено месо. Тези източници на протеин обикновено са червени на цвят, когато са сурови – благодарение на високото присъствие на миоглобин в кръвта – и стават по-наситено червени или тъмнокафяви, когато са сготвени.
Лекар: Сирене - как влияе на пикочната киселина
Умерената консумация на червено месо допринася за балансирана, здравословна диета. Макар и с високо съдържание на наситени мазнини, непреработеното червено месо съдържа големи количества основни протеини, мастни киселини, витамини и минерали като витамин D, витамин B12, витамин B6 и цинк.
Прясно мляко: Вдига или сваля пикочната киселина
Експерти по обществено здраве обаче свързват прекомерния прием на червено месо (особено преработено месо като хот-дог, бекон или салам) с редица рискови фактори за здравето, включително повишено кръвно налягане и повишен риск от коронарна болест на сърцето, тип 2 диабет и някои видове рак. Обработката на продукти от червено месо често включва добавяне на сол, аромати или консерванти (като нитрати, които могат да взаимодействат с други съединения и да станат канцерогенни), за да се запази срокът им на годност или да се промени вкусът им.
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Бялото месо се отнася за всеки вид животински протеин, който е бял, когато не е сготвен и остава такъв след готвене. Различни видове домашни птици - включително пиле, пуйка или патица - са популярни примери за бяло месо, но не включват бозайници. Бялото месо съдържа по-малко миоглобин от червеното месо, което му придава по-лошо качество с много по-ниско съдържание на наситени мазнини.
Много бели протеини обаче – като пуешко или пилешко – попадат в категориите „светло месо“ или „тъмно месо“, в зависимост от наличието на два основни вида мускулни влакна: бели влакна (слабите мускули, отговорни за късите, бързи -потрепващи движения) и червени влакна (по-гладки, бавно потрепващи се мускули, използвани за продължителни движения, като стоене).
Лекар: Боб - как влияе на холестерола и пикочната киселина
Светлото месо (като пилешки гърди без кожа или пуешки гърди) съдържа предимно бели влакна, а тъмното месо съдържа предимно червени влакна, въпреки че и двата вида съдържат концентрации на всяко влакно. По-високото присъствие на протеини, които превръщат мазнините в енергия (като миоглобин, който е лилав и пълен с желязо), придава на тъмното месо неговия отличителен тъмен цвят. По-вкусно е от бялото месо, защото съдържа повече мазнини и протеини от него.
Разликата между червеното и бялото месо
Още: Лекар: Този витамин понижава холестерола
Червеното и бялото месо са богати на хранителни вещества протеини, които са вкусни и с ниско съдържание на въглехидрати. Между тях обаче има някои основни разлики.
Източник на протеин: Червеното месо идва от бозайници като крави, прасета, елени и зайци, докато бялото месо идва от домашни птици като пиле, пуйка или патица.
Лекар: Мед - вдига или сваля пикочната киселина
Цвят: Благодарение на високото ниво на миоглобин в кръвта, както суровото, така и вареното червено месо имат тъмночервен цвят. От друга страна, бялото месо има блед, светъл цвят преди и след готвене.
Хранителни разлики: Червеното и бялото месо съдържат незаменими аминокиселини, витамини и минерали. Бялото месо обаче има по-малко калории и по-малко протеини и желязо от червеното месо.
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Съдържание на наситени мазнини и холестерол: Червеното месо съдържа по-високи нива на липопротеини с ниска плътност (LDL), понякога наричани "лош холестерол", и наситени мазнини, отколкото постното бяло месо. Прекомерната консумация на червено месо може да повиши нивата на холестерола в кръвта и носи повишен риск от колоректален рак и сърдечно-съдови заболявания. С по-ниско съдържание на наситени мазнини, консумацията на бяло месо се свързва с по-малко вредни последици за здравето.
Фурми - вдигат или свалят холестерола
Червено месо и пикочна киселина
Храните, които ядете, могат да повлияят на нивата на пикочна киселина в кръвта. Високите нива могат да увеличат вероятността тези кристали да се образуват, причинявайки обостряне. Ниските нива на пикочна киселина могат да помогнат за предотвратяване на пристъп на подагра.
Лекар: Киви - вдига или сваля пикочната киселина
Храните с високо съдържание на пурини са склонни да повишават нивата на пикочна киселина. Пурините са молекули, които изграждат вашата ДНК и изпълняват други функции. Имате нужда от определено количество пурини във вашата диета, но не прекалено много.
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Високите нива на пурини могат да повишат риска не само от подагра, но и от високо кръвно налягане, сърдечно-съдови заболявания , бъбречни заболявания и метаболитен синдром. Някои храни обаче наистина могат да намалят риска от подагра.
Червеното месо е отличен пример за храна, която съдържа високи нива на пурин. Червеното месо включва говеждо, агнешко и свинско месо.
Кардиолог: Банани - вдигат или свалят холестерола
Вашето тяло разгражда пурина в пикочна киселина. В резултат на това кръвните ви нива се повишават, което увеличава шанса за натрупване на кристали в ставите ви, причинявайки обостряне.
Червените меса имат по-високи количества от два специфични пурина, наречени хипоксантин и аденин, отколкото други храни. Доказано е, че тези два пурина повишават риска от подагра.
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.