Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как ТОЗИ зеленчук помага при косопад, проблеми с очите и като аналгетик

20 март 2022, 18:00 часа

Историческите изследвания показват, че руколата е била използвана като билка, лечебно растение и като хранителен зеленчук. В ранните времена руколата е била използвана и в мазила за изтегляне на отрови. Нейното масло се е използвало за лечение на косопад, както и при изгаряния. Изследванията също така са установили, че семената от рукола са били използвани при лечението на диабет.

Освен това руколата е заредена с различни витамини, минерали и благоприятни за здравето биоактивни съединения като флавоноиди, алкалоиди, кумарини, етерично масло и терпени.

Ако ядете тези 5 храни, болката ще отслабне

Руколата носи различни лечебни свойства като:

  • Антибактериални
  • Антитуморни
  • Антиоксидантни
  • Противовъзпалителни
  • Антидиабетни
  • Антидиарийни
  • Аналгетични

Руколата е с ниско съдържание на калории и високи нива на диетични фибри, което я прави подходяща за отслабване. Такъв състав кара човек да се чувства сит след ядене на рукола и да забави глада.

Съдържа важни хранителни вещества и минерали като магнезий, желязо и калий. Семената от рукола са добър източник на натрий и фосфор. Освен това руколата съдържа витамин С, витамин К, каротеноиди и флавоноиди.

Руколата съдържа високо ниво на диетичен нитрат, който играе жизненоважна роля за подобряване на атлетичните постижения и за понижаване на кръвното налягане.

Какво ще се случи, ако ядете моркови всеки ден

Антибактериални и антимикробни:

Проучванията установяват, че руколата убива бактериите, които причиняват инфекции на пикочните пътища, кръвни инфекции, диария и дизентерия.

Предпазва от стомашна язва:

Смята се, че руколата притежава противоязвени свойства, като предпазва вътрешната обвивка на стомаха.

Тя допълнително увеличава производството на слуз, слизест слой, който покрива вътрешната лигавица на стомаха. Такъв слой предпазва от образуване на язви. Руколата допълнително намалява секрецията на киселини в стомаха и действа подобно на лекарствата, които се използват при лечението на стомашна язва. По този начин ускорява процеса на заздравяване на язвата.

Подобрява плодовитостта:

Руколата повишава нивото на тестостерон, подобрява броя на сперматозоидите и намалява тяхната смърт. Две активни съединения, наречени сапонин и алкалоиди, присъстващи в руколата, повишават активността на сперматозоидите.

Подобрява здравето на очите:

Изследванията показват, че руколата е чудесен източник на каротеноиди. Сред каротеноидите най-много преобладават β-каротинът и лутеинът.

Тези каротеноиди предлагат защита срещу катаракта и предпазват макулата (централната част на ретината на окото). Те подобряват зрителната острота и предотвратяват загубата на зрение. Лутеинът и β-каротинът предпазват очната тъкан от увреждане. β-каротинът се превръща във витамин А, който предпазва очите от инфекции. По този начин превръщането на рукола в част от вашата редовна диета може да защити зрението ви.

Петя Панова
Петя Панова Отговорен редактор
Новините днес