Повечето хора с диабет са наясно, че яденето на повечето храни ще доведе до повишаване на нивата на кръвната захар в тялото, подобно на това, че приемането на инсулин ще намали нивата на кръвната захар обратно.
Този процес е нормален и се случва и вътрешно при хора без диабет. Основната разлика е, че хората с диабет трябва да извършват цялото външно управление на панкреаса.
Но други неща също могат да причинят по-висока кръвна захар. Стресът е един от тях. Световната здравна организация определи стреса като един от най-значимите здравословни проблеми на 21-ви век и че той е нарастващ проблем - както и диабетът.
Стресът причинява ли хипергликемия
Когато ядете въглехидрати или нещо със захар, това причинява почти незабавен скок на кръвната захар.
Въпреки това, стресът върху тялото - независимо дали е физически, емоционален или умствен - може постепенно да повиши нивата на кръвната захар и да причини постоянна хипергликемия.
Диабет - 14 симптома с краката, които го издават
Хроничният стрес може да причини инсулинова резистентност, което също прави нивата на кръвната захар по-трудни за контролиране, което води до хипергликемия.
Как стресът влияе върху кръвната захар
Стресът под формата на инфекция, сериозно заболяване или нараняване или емоционален стрес предупреждава тялото да освободи определени хормони, които неизбежно влияят на нивата на кръвната захар.
Когато е стресирано, тялото влиза в зона „бий се или бягай“, където трябва да се увери, че има достатъчно енергия. На свой ред нивата на инсулин спадат и глюкагон, кортизол и адреналин се освобождават в тялото ви, както и повече глюкоза от черния дроб, за да захранва тялото.
При хора без диабет това може да се почувства като прилив на енергия. Но при някой с диабет това може да доведе до по-високи нива на кръвната захар, летаргия и енергиен срив.
Какво стимулира стресовата хипергликемия
Стресовата хипергликемия, която се измерва като ниво на кръвната захар над 180 mg/dL, може да възникне поради възпаление от заболяване или инфекция, което води до инсулинова резистентност и намалена инсулинова секреция.
Освен това, по време на емоционално или психологически стресиращо събитие, освобождаването на хормони, включително епинефрин и кортизол, наводнява тялото, заедно с черния дроб, изхвърлящ допълнителен глюкагон в кръвния поток.
Комбинирани, тези хормони и захари повишават нивата на кръвната захар и могат да доведат до продължителна инсулинова резистентност.
Може ли стресът да причини висока кръвна захар при хора без диабет
Това е често срещано явление в болничната обстановка, когато пациентите са приети в отделението за интензивно лечение (ICU), като поне половината от хората имат кръвна захар над 180 mg/dL през първите 48 часа след приема.
Тези високи нива на кръвната захар допринасят за повишена заболеваемост и смъртност и стриктното проследяване на кръвната захар и прилагането на инсулин са ключови.
Дори при хора без диабет такива високи нива на кръвна захар в болнични условия може да изискват инсулинови инжекции, докато инсулиновата резистентност се нормализира.
Извън болничната обстановка хората без диабет също могат да изпитат пристъпи на повишени нива на кръвната захар и инсулинова резистентност, особено по време на трудни и стресови моменти, както и по време на заболявания, наранявания и инфекции.
За повечето хора извън болнична обстановка скоковете на кръвната захар не са достатъчно тежки, за да оправдаят инжекционно лечение с инсулин.
Въпреки това, преживяването на продължителна хипергликемия, предизвикана от стрес, може да увеличи риска от евентуално развитие на диабет тип 2.
Какви са симптомите на предизвикана от стрес хипергликемия
Лошата гликемична регулация може да отразява точно симптомите на психичното здраве, като раздразнителност, безпокойство и безпокойство.
В болнична обстановка лекарите ще наблюдават внимателно телесните признаци на стрес, за да управляват симптомите. При хора със стресова хипергликемия това може да помогне за предотвратяване на допълнителни усложнения и смърт.
Други признаци на системна стресова хипергликемия включват:
- имате проблеми със заспиването или със заспиването
- има проблеми с храносмилането
- чувство на настроение или тъга
- чувство на гняв или раздразнителност
- изпитват чести главоболия
- употреба на вещества, като тютюн и алкохол, повече от обикновено
- с ниска енергия
- боледува повече от обикновено
Как лекувате хипергликемия от стрес
В болнична обстановка най-вероятно ще бъдете лекувани с интравенозно капково приложение на инсулин, за да върнете нивата на кръвната захар до нормални граници.
Това е особено вярно, ако ви предстои операция или имате инфекция, тъй като високите нива на кръвната захар увеличават възпалението и затрудняват заздравяването на рани и борбата с инфекциите.
Топ 15 храни, които смъкват кръвната захар
Ключът е да се насочите към основния стрес и да го управлявате: независимо дали това означава лечение на инфекция с антибиотици, възстановяване от пристъп на заболяване или намаляване на вашия емоционален, умствен и психологически стрес.
Това ще намали възпалението и освобождаването на хормоните „борба или бягство“ и ще намали нивата на кръвната захар по естествен път.
Можете да помогнете за справяне със стреса, като направите следното:
- участие в редовни упражнения и поддържане на физическа активност
- хранене на здравословна, балансирана диета от цели храни с малко или никаква добавена захар
- извършване на дейности за дълбоко дишане, йога и медитация
- 7-9 часа сън на нощ
- ограничаване на приема на алкохол, тютюн и кофеин
- търсене на социална и обществена подкрепа
Стресът върху тялото, независимо дали е физически или психически, влияе върху нивата на кръвната захар както при хора със, така и без диабет. Това е причинено от основно заболяване, инфекция, нараняване или изключително емоционално време.
Когато тялото е залято от възпаление, хормони „борба или бягство“, като кортизол и епинефрин, и черният дроб изхвърля глюкагон в кръвта. Инсулиновата резистентност и произтичащата от това хипергликемия могат да бъдат резултат.
За хората с диабет и тези без диабет, но които са в болница, това обикновено изисква лечение с инсулин, но за тези извън болницата без диабет, чрез справяне с основните причини за хипергликемията, нивата на кръвната захар се връщат към нормалното своевременно.